Prebivalci širšega območja Los Angelesa so zaskrbljeni. Potem ko so oblasti 16. julija v parku ujele bolno veverico, se je izkazalo, da je okužena s kugo. Oblasti so zato zaprle kamp v nacionalnem parku, področje pa so preplavili preiskovalci, ki bodo na okužbo testirali tudi druge živali.
Kugo povzroča bakterija Yersinia pestis, bolezen pa je med letoma 1348 in 1420 pokosila 60 odstotkov evropskega prebivalstva.
Danes je izjemo redka, v ZDA na primer na leto obravnavajo povprečno sedem primerov okužbe. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) letno poroča o 1.000 do 3.000 primerih kuge pri ljudeh.
Bolezen se zdravi z antibiotiki, še vedno pa lahko povzroči resne zaplete in smrt. Pomembna je hitra diagnoza, pravijo strokovnjaki.
Okužba postane očitna po od dveh do sedmih dneh, prvi simptomi pa so mrzlica, vročina, glavoboli in otečene bezgavke. Brez zdravljenja se bolezen razširi na krvni obtok in nato na pljuča.
Ker se pri septični kugi pojavljajo notranje in podkožne krvavitve, zaradi česar se na telesu bolnika pojavijo črne lise, je kuga poimenovana tudi "črna smrt".
Brez zdravljenja je bolezen smrtna, je pa kuga že dolgo tudi potencialno biološko orožje.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.