
Nova finska raziskava je potrdila, kar mnogi že dolgo vedo, in sicer da se ljudje zaradi stresne službe hitreje starajo in zbolevajo za boleznimi, povezanimi s staranjem.
Raziskovalci so na finskem inštitutu za zdravje merili telomere in to, kako se dolžina spreminja v povezavi s stresnimi zaposlitvami. Ugotovili so, da imajo ljudje s stresnimi službami najkrajše telomere.
Telomere so deli DNK na koncih kromosomov, ki delujejo kot zaščitne kapice, omogočajo njihovo podvajanje in so kot nekakšna biološka ura. Pri vsaki delitvi navadnih celic se izgubi del telomer, ko teh zmanjka, se celica ne more več deliti. Znanstveniki se sicer že dlje časa trudijo, da bi aktivirali telomeraze v navadnih celicah, kar bi podaljšalo življenje in preprečevalo bolezni, ki so povezane s staranjem.
Finska raziskava je pokazala, da se lahko delavci v stresnih službah bojijo ne le gub in sivih las, ampak bolezni, kot je parkinsonova, sladkorne bolezni tipa 2, srčno-žilnih bolezni in raka.
Na dolžino telomer sicer vplivajo tudi težave v zakonu, revščina, travme v otroštvu in tudi spol – moški imajo krajše telomere kot ženske. Na dolžino telomer vpliva tudi prehrana in nezdrave razvade, kot je kajenje.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.