Društvo uroloških bolnikov Slovenije, mednarodno gibanje Movember in klinični oddelek za urologijo kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so ob začetku movembra organizirali novinarsko konferenco. Borut Gubina, ki prihaja z oddelka za urologijo, je pojasnil, da na leto odkrijejo 1300 primerov raka prostate. Na udaru so predvsem moški okoli 50. in 60. leta. V tej starosti se namreč ukvarjajo predvsem z delom in družino ter nimajo toliko časa zase. Kljub temu lahko bolezen doleti tudi mlajše. Rak prostate se tako lahko pojavi že pri 40. letih.
Na rak prostate se po besedah Gubine pogosto gleda kot na bolezen, ki napreduje počasi in ni zelo neprijazna do bolnikov, vendar ugotavljajo, da večinoma ni čisto tako. Za zdravljenje so potrebne najnovejše metode. Najboljša načina za lokalno omejen rak prostate sta obsevanje prostate in operativna odstranitev prostate. Pri tej je najboljša metoda odstranitev z robotom. Tega v UKC Ljubljana še nimajo, vendar naj bi ga po načrtih dobili prihodnje leto.
Klasična operacija je v primerjavi z robotsko daljša, spremlja jo tudi večja izguba krvi. Pri robotski operaciji je manj bolečin, poškodba tkiv je minimalna, rehabilitacija je veliko hitrejša, počutje po operaciji pa boljše.
V Sloveniji primanjkuje urologov, in to najmanj 100
"Razvoj urologije in onkološkega zdravljenja prostate gre kar dobro naprej," je ocenil Gubina. Jure Bizjak, ki prav tako prihaja s kliničnega oddelka za urologijo, pa kot problem izpostavlja pomanjkanje urologov v Sloveniji. Na lestvici števila urologov na število prebivalstva, ki vključuje države EU, se Slovenija nahaja na predzadnjem mestu. Če bi želeli biti konkurenčni EU, bi po Bizjakovih besedah rabili še okoli 100 urologov.
Predsednik društva uroloških bolnikov Franc Hočevar vidi težavo v tem, da pri raku prostate na začetku ni prisotna bolečina, zaradi česar moški ne dobi signala, da je z njim kaj narobe. Za rakom prostate se umira z velikimi bolečinami oziroma z veliko količino zdravili, ki pomagajo lajšati bolečino.
Letošnji movember bo zbiral denar za pripomočke na onkologiji
Kot je pojasnil predstavnik gibanja Movember v Sloveniji Martin Šala, gibanje izhaja iz Avstralije. Od njegovega začetka pred dobrimi desetimi leti do danes se je vanj včlanilo skoraj 5 milijonov ljudi. Člani se prvega novembra obrijejo, nato pa si cel mesec puščajo brke. S tem želijo opozoriti ne le na rak prostate, ampak tudi na druge bolezni, ki prizadenejo zgolj ali predvsem moške, na primer na rak na testih in depresijo.
Gibanje je do sedaj zbralo že skoraj 500 milijonov evrov, s čimer je podprlo več kot 800 projektov. V Sloveniji bodo letos zbirali denar za pripomočke, ki jih potrebujejo na onkologiji.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.