Nacionalni inštitut za javno zdravje (NJIZ) je bil do zdaj obveščen o 21 bolnikih z ošpicami, katerim je skupno to, da so novembra obiskali mednarodno razstavo psov v Šempetru. Oboleli so odrasle osebe, stare od 34 do 51 let, bolnišničnega zdravljenja do sedaj ni potreboval nihče. Poleg tega so za ošpicami zbolele še tri osebe, ki so se okužile v BiH.
Obolele so spraševali o precepljenosti proti ošpicam. Sedem jih je odgovorilo, da so prejeli dva odmerka cepiva, štirje so prejeli en odmerek, deset pa jih ni poročalo o cepljenju proti ošpicam.
Glede na to, da pri nas virus ošpic že dlje časa ni krožil, na NIJZ predvidevajo, da je okužba prišla iz tujine. Epidemiološka preiskava še vedno poteka in še vedno iščejo kontakte, zato se pričakuje še posamezne obolele za ošpicami.
Preverite, če ste cepljeni
Ker bodo prebivalci Slovenije v predprazničnem in prazničnem času obiskovali bližnje države, kjer trenutno beležijo večje izbruhe ošpic, predvsem v BiH, na NIJZ svetujejo, da preverijo svoj cepilni status. Če niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva, naj se cepijo.
Največje tveganje za okužbo z virusom ošpic imajo osebe, ki so bile v stiku z bolnikom v štirih dneh pred in štirih dneh po pojavu izpuščaja in proti ošpicam niso zaščitene. To so osebe, ki proti ošpicam niso bile cepljene ali so bile cepljene nepopolno, le z enim odmerkom, ošpic niso prebolele in so rojene po letu 1960. Te osebe morajo biti cepljene proti ošpicam čim prej, da se okužba prepreči, svetujejo na NIJZ.
Simptomi
Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, za katero je značilna vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic in značilen izpuščaj. Ta se pojavi od tretjega do sedmega dneva bolezni najprej na obrazu, nato se razširi po telesu, traja štiri do sedem dni. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je relativno redek. Inkubacijska doba pri ošpicah znaša okoli 10 dni. Bolniki postanejo kužni štiri dni pred pojavom izpuščaja in ostanejo kužni do štiri dni po pojavu izpuščaja.
Cepljenje
V Sloveniji je bilo obvezno cepljenje proti ošpicam uvedeno leta 1968. Drugi odmerek je bil uveden v program že v letu 1974 oziroma leta 1978. Od leta 1990 pa so otroci praviloma cepljeni proti ošpicam z dvema odmerkoma kombiniranega cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, prvi odmerek prejmejo ob dopolnjenih 12 mesecih, drugega pa ob vstopu v šolo.
Kot pouzdarjajo na NJIZ, je cepljenje edina učinkovita zaščita pred ošpicami. Cepljenje proti ošpicam priporočajo vsem, ki ošpic niso preboleli ali niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva. Zelo pomembno je, da so pred ošpicami zaščiteni zdravstveni delavci.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.