FIT 24UR

WHO bo proučila opozorila za prestavitev ali odpoved OI v Riu zaradi virusa zika

Ženeva, 04. 06. 2016 16.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Svetovni zdravstveni organizaciji še niso prepoznali razlogov, ki bi upravičili odpoved iger, a bi se to lahko spremenilo po načrtovanem junijskem zasedanju posebne komisije za ziko. V Riu med olimpijskimi igrami pričakujejo več kot pol milijona obiskovalcev, ki bi se lahko tam okužili in ob vrnitvi v domovino s sabo prinesli tudi bolezen.

WHO bo proučila opozorila za prestavitev ali odpoved OI v Riu zaradi zike.
WHO bo proučila opozorila za prestavitev ali odpoved OI v Riu zaradi zike. FOTO: Thinkstock

Generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan je posebno skupino strokovnjakov zaprosila, naj preučijo možnosti za prestavitev ali celo odpoved poletnih olimpijskih iger v Rio de Janeiru, potem ko so številni zdravniki opozorili na veliko nevarnost globalne epidemije virusa zike.

"Upoštevajoč trenutno stopnjo bojazni, ki je navzoča v mednarodni skupnosti, sem sem odločila, da bom člane posebne komisije za ziko zaprosila, da proučijo vsa možna tveganja, povezana z izvedbo poletnih olimpijskih iger v načrtovanem terminu," je zapisala Chanova v odgovoru na zahtevo ameriške demokratske senatorke Jeanne Shaheen o zdravstvenih tveganjih, povezanih z avgustovskimi olimpijskimi igrami.

Krovna mednarodna zdravstvena organizacija je v Brazilijo že štirikrat poslala skupino znanstvenikov, ki so na kraju samem zbirali podatke, da bi ugotovili stopnjo nevarnosti za udeležence olimpijskih iger ter veliko število navijačev in obiskovalcev olimpijskih tekmovanj, je v pismu Shaheenovi z dne 1. junija, zapisala Chanova.

V Svetovni zdravstveni organizaciji še niso prepoznali razlogov, ki bi upravičili odpoved iger, saj so prepričani, da odpoved ne bi bistveno vplivala na povečanje razsežnosti okužbe z virusom. Vse to pa bi se lahko spremenilo po načrtovanem junijskem zasedanju posebne ad hoc komisije za ziko. Vsekakor bo takrat WHO, kot so sporočili z ženevskega sedeža te organizacije, izdala smernice brazilskim oblastem ter tamkajšnjemu organizacijskemu komiteju za spopadanje in preprečevanje okužb z nevarnimi virusi ter navodila za obvladovanje zdravstvenih tveganj ob množičnih dogodkih, kot so olimpijske igre.

Strokovnjaki zahtevajo prestavitev ali odpoved olimpijskih iger

Kar 150 strokovnjakov iz zdravstva iz 29 držav, tudi univerz v New Yorku in Zürichu, se je konec maja podpisalo pod pismo Svetovni zdravstveni organizaciji, v katerem zaradi epidemije virusa zika v Braziliji zahtevajo prestavitev ali pa kar odpoved avgustovskih olimpijskih iger, saj bi lahko prišlo do globalne epidemije s tem virusom.

Komar prenaša virus zika
Komar prenaša virus zika FOTO: AP

V Riu med olimpijskimi igrami pričakujejo več kot pol milijona obiskovalcev, na katere po mnenju strokovnjakov prežijo številne nevarnosti od zastrupljene vode in kaotičnega prometa, prometnih nesreč, okužb s spolno prenosljivimi boleznimi ter z virusi, ki jih prenašajo komarji. Med njimi sta denga in zika. Kot so zapisali, se številni obiskovalci lahko tam okužijo z boleznijo in jo ob vrnitvi v domovino prinesejo s seboj.

V zdravniških krogih sicer še vedno prevladuje mnenje, da večjega tveganja za zdravje športnikov zaradi virusa zike ni. Kar pa še ne pomeni, da so lahko športniki, navijači in ostali obiskovalci olimpijskih iger povsem brezbrižni.

Kaj glede obiska olimpijskih igrem svetuje slovenski inštitut za javno zdravje?

Na slovenskem nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so zato pripravili osnovna zdravstvena priporočila in nasvete za zaščito in ohranitev zdravja. Zaradi epidemije virusa zika odsvetujejo obisk olimpijskih iger v Braziliji nosečnicam in tistim, ki načrtujejo nosečnost, saj je okužba z virusom zika povezana s spontanimi splavi in resnimi posledicami pri plodu, kot je mikrocefalija.

Vsem moškim, ne le okuženim ali obolelim, po povratku z območij, kjer je prisoten virus zika, z namenom zaščite noseče partnerice in razvijajočega ploda priporočajo, da dosledno uporabljajo kondom do konca nosečnosti. Prav tako priporočajo, da se moški po vrnitvi z območij, kjer je prisoten virus zika, izogibajo spolnim odnosom brez kondoma tudi v primeru, če partnerica ni noseča. Trajanje uporabe kondoma strokovno še ni dorečeno, saj študije, ki bi opredelile obdobje tveganja za prenos, še ne obstajajo.

Glavni vzrok poškodb in smrti med tujci oziroma turisti v Braziliji predstavljajo prometne nesreče. Najpogostejše zdravstvene težave pri potovanju v Brazilijo pa so povezane s potovalno drisko, okužbami dihal, spolno prenosljivimi boleznimi, boleznimi, ki jih prenašajo komarji in drugi insekti, ugrizi in piki živali, poškodbami ob padcih, potovalno slabostjo oziroma utrujenostjo ob menjavi časovnih pasov, sončnimi opeklinami ter zdravstvenimi težavami zaradi slabe kakovosti zraka v večjih mestih.

Brazilija je eno od območij, kjer razsaja epidemija virusa zike. Najpomembnejša zaščita pred boleznijo pa je še vedno zaščita pred piki komarjev, kot so ustrezna oblačila, uporaba repelentov in zaščitnih mrež oziroma komarnikov. V večini primerov poteka okužba povsem brez simptomov ali pa je razvoj bolezni večinoma lahek in mine v nekaj dneh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ho?emVšolo
05. 06. 2016 13.02
+3
in ta olimpijada bo potem šla po celem svetu kot tempirana bomba. Verjetno bo polovica prisotnih športnikov po Braziliji končala kariero. Je pa zanimivo to, na preteklih olimpijadah so organizatorji poskrbeli za kondome, tokrat pa za zaščito za komarje :))
Kopriva60918022
05. 06. 2016 09.32
+5
kaj pa če je vse skupaj sproducirano? Umetno ustvarjen virus ravno v mestu katerega bo obiskalo prebivalstvo vseh celin, ki se bodo potem vrnili domov in razširili virus po celem svetu. Prebivalstvo je treba redčiti...
hotchilipoper
05. 06. 2016 08.54
+3
V teh kriznih časih sploh ne rabimo olimpijskih iger.Ta denar naj namenijo za reveže,pa bo volk sit,in koza cela.
Cmrlj3
05. 06. 2016 19.11
se verjetno niti približno ne zavedaš, da olimpijske igre prinesejo ogromno denarja, kajne?
YiuYiu
04. 06. 2016 20.53
+7
To je vse načrtno bilo iz laboratorijev spuščen virus, glih v Braziliji, glih zdaj ko bodo igre v Riu, ljudje iz vseh koncev bodo lezli v Riu, potem pa okuženi domov. Ni elita nora :)
ŠeVednoPlešem
04. 06. 2016 16.51
+7
V Braziliji olimpijskih iger ne bi smelo biti, sploh pa ne v Riu. Prav tako Katar ni primerna lokacija za svetovno prvenstvo v nogometu, kot tudi Peking ni bil primerna lokacija za olimpijske igre zaradi velikega onesnaženja zraka. Ampak te velike nad-državne in nad-nacionalne, vsesvetovne športne "organizacije" obvladuje denar in sla po dobičku, kar je že v osnovi skregano s športom, prav tako prav nihče nima nad njimi nadzora, dejansko na odločitve teh organizacij, kot so MOK, Fifa, Uefa, vplivajo močni ekonomski lobiji in sponzorji. Če so se že odločili narediti igre v Braziliji, potem bi morale biti v kakšni zvezni državi bolj južno in bolj oddaljeno od ekvatorja, torej manj v tropih, denimo v mestih, kot so Belo Horizonte, Porto Alegre, Florianopolis. Rio je vsekakor najmanj primerna lokacija za takšno prireditev, kot so OI, Rio je pač prestolnica karnevala in nogometu, nikakor pa ni primeren za olimpijske igre. Te olimpijske igre bodo ena velika polomija. Ampak, saj je MOK dodel zimske olimpijske igre tudi Rusiji, ki so jih naredili v edinem kraju v celotni velikanski in prostrani državi, brez snega poleti ali pozimi, torej v subtropskem Sočiju
proofreader
04. 06. 2016 17.06
+8
In igre v Sočiju so uspele. S tem je zavržen tvoj celoten sestavek.
ŠeVednoPlešem
04. 06. 2016 17.13
+1
Seveda, da so uspele, ampak za kakšno ceno ??? ob porabljenih vsaj 60 milijardah evrov denarja ter nakopičenih neverjetnih zalogah snega, ki so ga pripeljali s severa. Kar je dokaz, da so delali proti naravi. Saj igre niso bile v Sočiju, dejansko, ampak 50 km oddaljeni Rdeči poljani, kjer so morali zgraditi vse na novo - skakalnici na neprimerni lokaciji, neutrjeno zemljišče, kjer so se sprožali zemeljski plazovi. V Sočiju so na močvirju naredili hotele in komplekse, okoljsko so uničili pokrajino, jo prepredli z avtocestami za enkratno uporabo, da so lahko zmagovali dopingirani ruski "junaki".
proofreader
04. 06. 2016 17.20
+1
In tebe zdaj skrbi pokrajina nekje, kjer nikoli ne boš?
ŠeVednoPlešem
04. 06. 2016 17.35
+3
No. Hočem s primerom megalomanskega projekta Soči samo utemeljiti svojo zgornjo trditev, ki jo z argumenti nisi zavrgel. Pač da so OI veliki posel, od katerega imajo samo v določenih primerih, v zgoraj omenjenih pač ne, nekaj tudi lokalni prebivalci. Pozitivni primeri so Barcelona, Atlanta, Innsbruck, Lillehammer.