Kot pojasnjujejo na Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO), drobni delci pepela bruhajočega vulkana niso škodljivi, dokler ostanejo v ozračju, lahko pa postanejo problematični, če padejo na tla. Okoli četrtina teh delcev naj bi bila namreč po velikosti manjša od desetih mikronov in nevarnejša, ker lahko prodre globlje v pljuča. "Ljudje s kroničnimi dihalnimi težavami, kot so astma, pljučni emfizem in bronhitis, so za prašne delce bolj dovzetni, v primeru, da se ta v visoki koncentraciji zbira v nižjih predelih. Če se torej nahajate na prostem in v grlu ali pljučih opazite draženje, izcedek iz nosu ali srbečico v očeh, se vrnite v hišo in ne hodite ven,“ opozarjajo. Omejite aktivnosti na prostem in naporno vadbo.
Ken Donaldson, britanski strokovnjak za tovrstne zdravstvene težave in profesor na univerzi v Edinburghu, sicer meni, da je precej malo verjetno, da bi padajoči prah povzročil večjo škodo. "Večina delcev se z vetrom razprši že v atmosferi, kar pomeni, da je količina, ki pride do tal, skoraj neznatna,“ pravi, a se vseeno strinja, naj ljudje, ki že imajo pljučne bolezni, raje ostanejo notri.
Vulkanski prah je torej nevaren, čeprav ga ni mogoče videti s prostim očesom. Slovenijo naj bi dosegel v drugi polovici noči. To pa skoraj zagotovo pomeni tudi zaprtje zračnega prostora nad našo državo. Če se bodo za zaprtje odločili, bo to prvič po desetdnevni osamosvojitveni vojni junija 1991.
Oblak vulkanskega pepela se je nad Evropo začel širiti včeraj, kar je povzročilo ohromitev letalskega prometa, kaos pa napovedujejo tudi za soboto. Medtem ko z evropskih letališč poleti 29.500 letal dnevno, naj bi jih danes vzletelo le med 12 in 13 tisoč.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.