Da virus zika najverjetneje ni odgovoren le za poškodbe možganov pri še nerojenih otrocih, ampak lahko povzroča tudi resne možganske infekcije pri starejših, so nedavno opozorili francoski raziskovalci. Obravnavali so okuženega 81-letnega moškega, ki je imel vročino in tudi delno paralizo. Komaj nekaj dni pozneje v javnosti že odmevata dve novi študiji o virusu zika, ki kažeta na hujše posledice okužb. Ena od teh kaže, da v nasprotju z njej sorodno mrzlico dengo zika uničuje rastoče živčne celice, druga pa kaže, da lahko povzroči tudi poškodbe na živčevju, ki so značilne za multiplo sklerozo. Obe študiji tako dodajata nove dokaze o nevarnosti virusa, za katerega je še pred leti veljalo, da gre za neškodljivo okužbo.
Patricija Garcez, raziskovalka z univerze v Riu de Janeiru, je v laboratoriju ugotovila, da Zika virus pomori nezrele možganske celice ali pa upočasni njihovo rast in razvoj za okoli 40 odstotkov, poroča znanstveni časnik Science. Za primerjavo so izbrali virus denge. Tudi ta napade živce in možganske celice, a jih ne uniči.
Druga študija, ki so jo izvedli znanstveniki ustanove Restoration Hospital v brazilskem Recifeju, pa je bila narejena na primerih okuženih oseb. Odkrili so vnetje možganov in hrbtenjače, ki poškoduje zaščitno maščobno plast, ki pokriva živčne celice. Gre za učinke, ki spominjajo na multiplo sklerozo. Bolniki so imeli tudi po tem, ko so zapustili bolnišnico, številne trajne težave. Kot pravijo avtorji študije, je imelo kar pet od skupno šestih bolnikov težave z gibanjem, s koordinacijo in spominom. “To sicer ne pomeni, da lahko vsi okuženi občutijo takšne učinke, a študija kaže tudi na tovrstne posledice,” pravijo.
Virus zika se pojavlja v Srednji in Južni Ameriki, na Zelenortskih otokih ter na nekaterih otokih Tihega oceana.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.