Letošnji svetovni dan zdravja, ki ga zaznamujemo danes, je posvečen problematiki zvišanega krvnega tlaka. Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ) ima zvišan krvni tlak vsak tretji prebivalec Slovenije, Svetovna zdravstvena organizacija pa opozarja, da veliko ljudi ne ve, da je njihov krvni tlak nad normalno vrednostjo.
Zvišan krvni tlak je po podatkih IVZ eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za obolevnost za kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so v Sloveniji in v svetu vodilni vzrok smrti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije visok krvni tlak prispeva k več kot devetim milijonom smrti na leto.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravja zapisal, da se v Sloveniji že deset let izvaja nacionalni program primarne preventive srčno-žilnih bolezni na primarni ravni zdravstvene dejavnosti. Družinski zdravniki tako sistematično odkrivajo dejavnike tveganja, med njimi tudi povišan krvni tlak, izobražene medicinske sestre pa izvajajo programe podpore izboljšanja življenjskega sloga za ogrožene in kronične bolnike.
"Ta program smo nadgradili z referenčnimi ambulantami, kar zagotavlja celovit in integriran pristop k preprečevanju dejavnikov tveganja, redno spremljanje ogroženih za nastanek kroničnih bolezni in njihovo kakovostno obravnavo," je zapisal. Gantar je v poslanici navedel tudi, da je Slovenija med štirimi državami Evropske unije, v katerih je umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni pri moških padla pod umrljivost zaradi raka.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.