Letos kroži virus influence A (H3N2), pandemskega virusa letos pri nas in Evropi skoraj ni, tudi virusi influence B so precej redki, so pojasnili na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Medtem ko je bilo lani v prvih tednih januarja okoli 70 obolelih z gripo na 100.000 prebivalcev, v februarju se je število obolelih celo podvojilo, pa letos v prvih treh tednih januarja število obolelih ni preseglo deset na 100.000, kažejo podatki IVZ. Maja Sočan z IVZ je pojasnila, da se virusi gripe spreminjajo iz leta v leto, zato ena sezona ni enaka drugi sezoni. Enkrat se vrh in intenziteta kroženja virusa gripe pojavi prej, drugič pozneje. Tako so po njenih podatkih virusne okužbe dihal porasle v drugi polovici januarja, medtem ko so kroženje virusa influence prvič zaznali že pred dobrimi petimi tedni.
Porast bolezni bo v prihodnjih dveh tednih
Zbolelih za gripo ni zelo veliko, so pa v praktično vseh slovenskih regijah. Tako je število obolelih za gripo začelo naraščati še pred pojavom nizkih temperatur in bo po njenih napovedih poraslo v prihodnjih dveh tednih. Narašča pa tudi število malčkov, ki obolevajo za respiratornim sincicijskim virusom, ki pri dojenčkih povzroča vnetje drobnih dihalnih poti. Na IVZ napovedujejo, da bo število obolelih za gripo poraslo v prihodnjih dveh tednih.
Na kroženje gripe sicer vpliva več dejavnikov. Nizka vlažnost in temperatura okolja prispevata k preživetju virusa na zunanjih površinah, nista pa edini dejavnik. Tako da poznejše sezone letos po besedah Sočanove ne moremo razlagati zgolj z nekoliko višjimi temperaturami v začetku januarja letos. Je pa res, da bodo trenutne nizke temperature posredno prispevale k širjenju gripe, saj se bodo ljudje več zadrževali skupaj v zaprtih prostorih, jih manj prezračevali, oboje pa olajša širjenje virusa gripe, pojasnjuje Sočanova.
Najbolj učinkovita zaščita pred gripo je cepljenje
Popolnih podatkov o precepljenosti na IVZ še nimajo, okvirno pa je letos nizka in ne vpliva na pojav oziroma zmanjševanje pojava gripe. Najbolj učinkovita zaščita pred gripo je prav cepljenje, pravijo na IVZ. Poleg tega pa moramo vzdrževati dobro telesno kondicijo, se veliko gibati na svežem zraku in uživati zdravo hrano z veliko sadja in zelenjave. V mesecih, ko je okužb dihal veliko, se izogibamo zaprtih prostorov in si večkrat skrbno umijemo roke, da ne zanesemo virusa influence in tudi drugih mikroorganizmov na dihala, priporočajo na IVZ.
Ko zbolimo za gripo, pa moramo počivati, uživati dovolj tekočine in poskrbeti, da s svojimi izločki ne okužimo bližnjih. Ob kašlju si pokrijemo usta z robčkom, roke si pogosto umivamo. Visoko telesno temperaturo znižujemo z antipiretiki, na primer z aspirinom pri odraslih in paracetamolom pri otrocih, dodajajo na IVZ. Bolezen običajno v nekaj dneh mine. Pri starejših, ki se zdravijo zaradi kroničnih bolezni, in pri ljudeh s slabšo obrambno sposobnostjo je gripa lahko težka bolezen. Če v nekaj dneh ni izboljšanja, predvsem če vztraja visoka telesna temperatura in kašelj postane vse bolj gnojav, pomeni, da se je potek gripe zapletel s pljučnico. V tem primeru je pregled in nasvet zdravnika nujno potreben.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.