Danska tiskovna agencija Ritzau poroča, da so v njihovi državi zabeležili prvi primer osebe, ki je okužena z virusom Zika. Zdravniki so sporočili, da je okužena oseba potovala po Južni in Srednji Ameriki. Obolelega zdaj zdravijo v bolnišnici v mestu Aarhaus, ki je drugo največje dansko mesto. K zdravniku se je oseba odpravila zaradi težav, ki so kazale na gripo. A dodatne preiskave so pokazale, da je okužena z virusom Zika.
Virus so pred tem zabeležili tudi v Italiji, Španiji, Veliki Britaniji, Švici in na Nizozemskem. Okužbo so ugotovili pri treh Britancih in desetih Nizozemcih, so sporočile pristojne oblasti v Veliki Britaniji in na Nizozemskem. Gre za ljudi, ki se niso okužili v matični domovini, temveč med potovanjem po državah Južne Amerike, znake okužbe pa so razvili po vrnitvi domov.
INTERAKTIVNI ZEMLJEVID
Na karti sveta spodaj so s temno vijolično barvo označene države, kjer je potrjen prenos oziroma širjenje virusa Zika. S svetlejšo vijolično so obravane države, kjer so potrdili prisotnost virusa pri posameznikih, ki so se okužili med potovanji in bivanjem v državah, kjer Zika razsaja.
Gre za virus, ki seje strah in trepet po Južni in Severni Ameriki ter Karibih. Virus Zika je nevaren za nosečnice, saj lahko pri otroku povzroči mikrocefalijo. Torej - če niste noseči ali ne načrtujete nosečnosti, je zaskrbljenost odveč, opozarjajo strokovnjaki.
Prisotnost virusa so zaznali v plodovnici, prav tako v semenski tekočini moškega. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred dnevi sporočila, da celo obravnavajo en primer obolele osebe, ki se je morda okužila s spolnim odnosom.
Sicer pa kar 80 odstotkov obolelih ne kaže simptomov bolezni. Bolezen se zdravi simptomatsko, cepiva ni. Simptomi so vročina, bolečine v sklepih, glavobol, izpuščaj po telesu ter vnete oči.
Primere okužbe so zabeležili že v 21 državah Severne in Južne Amerike ter na Karibih. Virus Zika prenašajo komarji Aedes aegypti, zaznali pa so jih v vseh državah regije, razen v Kanadi in Čilu.
Primera okužbe z virusom Zika, ki se od lanske jeseni širi po Južni in Srednji Ameriki, v Sloveniji še niso potrdili. Za Slovenijo velja enako kot za ostalo Evropo – avtohtonih primerov okužbe z virusom Zika ni.
Potnikom, ki bi v treh tednih po vrnitvi s potovanja kazali simptome, značilne za okužbo z virusom, na Nacionalnem inštitut za javno zdravje svetujejo posvet z zdravnikom, nosečnicam pa, da potovanja na okužena območja odložijo.
Lani obstajal sum na okužbo
Da, smo se. Za podatke smo prosili Laboratorij za diagnostiko zoonoz in laboratorij WHO (WHO) na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani. Oni so edini laboratorij v Sloveniji, ki opravlja diagnostiko okužbe z virusom Zika.
Vodja omenjenega laboratorija Tatjana Avšič-Županc je za 24ur.com dejala, da so lani testirali enega bolnika, rezultati pa so bili negativni.
Koliko časa je potrebno za testiranje vzorca na virus Zika, nas je zanimalo. "Čas testiranja vzorca na virus Zika je odvisen od kliničnih in epidemioloških podatkov bolnika. Ker gre pri okužbi z virusom Zika za podobno klinično sliko in epidemiološko povezavo kot pri nekaterih drugih virusnih okužbah (npr. virus Denga in virus Čikungunja), je potrebno poleg testiranja na virus Zika vzorce testirati še za vsaj omenjena dva virusa. To pomeni vsaj dva dni," nam je zaupala naša sogovornica, ki dodaja, da gre za virus, ki sodi v družino Flavivirusov, s katerimi se njihov laboratorij že vrsto let raziskovalno ukvarja.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.