Na Hrvaškem naj bi zabeležili prvo okužbo z virusom Zahodnega Nila pri človeku. Bolnik se zdravi v bolnišnici v Slavonskem Brodu, za potrditev diagnoze pa čakajo še laboratorijske izvide. Hrvaški pacient naj bi se sicer okužil med bivanjem v Vojvodini.
Hrvaški zdravstveni minister Ranko Ostojić je sicer poudaril, da ni razloga za paniko. Virus se namreč ne širi s človeka na človeka, prav tako ne gre za nalezljivo bolezen. Poleg tega 80 odstotkov okuženih bolnikov zaradi virusa nima posebnih zdravstvenih težav. "Do težje oblike bolezni ali celo smrti pride le redko," je dejal.
Več okužb z virusom Zahodnega Nila so letos prvič zabeležili tudi v Srbiji. Gre za bolezen, ki je sicer značilna za območja z visokimi temperaturami, kot so Egipt, Turčija ali Tunizija.
Direktor beograjske infekcijske klinike Dragan Delić je razložil, da se virus ne prenaša s človeka na človeka, temveč gre za "globalno infekcijo". "Virus se širi med ptiči. S ptice na človeka pa virus prenese tigrasti komar. Bolezen večinoma poteka brez simptomov oziroma z blagimi simptomi, ki so podobni gripi. Pri enem odstotku obolelih pa se pojavi težja oblika bolezni in vnetje možganskih ovojnic," je še dejal Delić.
Srbski epidemiolog Branislav Tiodorović pravi, da so letos v Srbiji zaradi neznosne vročine zaznali povečano število tigrastih komarjev. Pravi, da niso vsi oboleli počitnikovali na območjih, kjer je prisotnost virusa običajna. "Dovolj je že, da v državo pride en turist z virusom Zahodnega Nila, da ga vbode tigrasti komar in kri, katero izsesa iz njega, prenese naprej v naslednjega človeka," pravi omenjeni epidemiolog.
Proti virusu Zahodnega Nila ni cepiva, prav tako ni zdravila. Sicer pa so tudi v ZDA zabeležili povečano število okužb s tem virusom, saj so tudi tam imeli izredno vroče poletje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.