Center za nadzor nad boleznimi v Atlanti (CDC) je sporočil, da je bilo do poznega avgusta letos v ZDA 1590 primerov okužbe z virusom Zahodnega Nila, za posledicami pa je umrlo 66 ljudi. Skoraj polovica od tega v Teksasu, kjer je bilo 733 primerov okužb in 31 smrtnih primerov.
Virus Zahodnega Nila prenašajo navadni komarji z okuženih ptic na človeka in druge toplokrvne živali. Proti virusu Zahodnega Nila ni cepiva, prav tako ni zdravila. Vsak 150. okuženi človek lahko dobi zaradi tega meningitis ali encefalitis oziroma druge bolezni. Letos je okužb malce več, kot je povprečje, zaradi izjemno vročega poletja, ker se komarji v takšnem vremenu hitreje množijo.
Prvi izbruh so ZDA doživele v New Yorku leta 1999, virus pa se je do zdaj že "udomačil". Kar 70 odstotkov primerov človeških okužb so letos odkrili v le šestih državah (Teksas, Južna Dakota, Mississippi, Oklahoma, Louisiana in Michigan).
Brez primerov okužb sta le državi Havaji in Aljaska. CDC ocenjuje, da se bo število okužb in smrtnih primerov še povečalo. Dosedanji rekord je bil leta 2003 s skoraj 10.000 okužbami in 264 smrtnimi primeri. Prijavi se sicer le največ do treh odstotkov okužb, saj se večina ljudi tega niti ne zaveda in nima posledic.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.