Virus HIV postaja manj smrtonosen in manj nalezljiv, je odkrila skupina raziskovalcev z Univerze v Oxfordu. Zdaj traja dlje časa, da virus HIV povzroči bolezen. Spremembe bi lahko pripomogle, da bi končno ustavili pandemijo.
Nekateri virologi menijo, da bo sčasoma virus celo postal ''skoraj neškodljiv, če bo njegova evolucija nadaljevala po tej poti, navaja BBC. A to je izjemno dolg proces in še vedno je treba iskati zdravilo, opozarja virolog Jonathan Ball.
Po vsem svetu je s HIV okuženih 35 milijonov ljudi. V telesu se po okužbi bije boj med imunskim sistemom in virusom. HIV se zelo hitro prilagodi in mutira ter tako prilagodi na imunski sistem. Vsake toliko pa se okuži nekdo s posebej učinkovitim imunskim sistemom.
''Takrat je virus ujet in mora se spremeniti, da preživi, to pa ga stane,'' je dejal profesor Philip Goulder z oxfordske univerze. Cena je zmanjšana zmožnost podvajanja, to pa pomeni, da je virus manj nalezljiv in da počasneje napreduje do bolezni. Če se nato širi tak oslabljen virus, se nadaljuje postopna oslabitev virusa.
Ekipa je ugotovila, da se ta proces odvija v Afriki, kjer so primerjali Bocvano, kjer je problem že dolgo trajajoč, in Južno Afriko, kamor se je HIV zanesel desetletje pozneje. Virus v Bocvani in 10 odstotkov manjšo zmožnost podvajanja od tistega v Južni Afriki.
Raziskava tudi kaže, da tudi zdravila silijo virus, da se preoblikuje v milejšo obliko. Zdravila ciljajo najhujše oblike virusa, tako da preživijo manj nevarni, je dejal profesor Goulder.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.