Majhne robote, ki so vstopali v človeško telo, smo doslej bolj z grozo kot z začudenjem spoznavali zgolj v znanstveno fantastičnih filmih. A kako zelo blizu smo v resnici tovrstnim posegom, dokazujejo raziskovalci inštituta v ameriški zvezni državi Massachusetts. Izdelali so izjemno majhnega robota, ki bi lahko v bližnji prihodnosti odigral pomembno vlogo pri postopkih zdravljenja. Kot pravijo, ima robot sposobnost, da postane dovolj majhen, da bi ga lahko vstavili v človeško telo. Tam bi izvajal zdravstvene posege, po oopravljenem delu pa bi se samodejno razgradil.
Njegovo delovanje so svetovni javnosti predstavili s posnetkom, ki so ga objavili na spletu. Robot, ki tehta zgolj tretjino grama, pred zagonom izgleda kot ploščat plastičen delec. Ko ga postavijo na toplotni vir, se zloži v svojo aktivno obliko, v kateri zavzame 1,7 kvadratnega centimetra prostora. Nato lahko izvaja različne naloge. V prikazu na videoposnetku se pomika po ravni podlagi, človeški koži, plava v vodi in celo premika razne predmete. Kot pravijo ameriški znanstveniki, sicer potrebuje za opravljanje nalog pomoč nekega zunanjega magnetnega vira. Evan Ackerman s tamkajšnjega inštitua za elektroinženirstvo meni, da gre za izjemen izum, še posebej zato, ker gre za prvega robota, ki ima svoj življenjski cikel. A pred dejansko uporabo v zdravstvene namene bo potreben nadaljnji razvoj. Lahko bi bil še manjši, težava pa je tudi ta, da trenutni model robota razpade zgolj v vodi ali acetonu. V prihodnje bodo zato testirali biorazgradljive materiale, pravijo. Ekipa ameriških znanstvenikov majhnega robota razvija od leta 2012 dalje, premierno pa so ga predstavili na Inštitutu za elektroinženirstvo (IEEE), kjer je nedavno potekala konferenca o robotiki.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.