Slovenci se debelimo. To je dejstvo. Na evropski ravni se je od leta 1980 debelost prebivalstva podvojila, slovensko ministrstvo za zdravje pa sporoča, da je približno tretjina slovenskih otrok predebelih. "Podatki iz leta 2012 so zaskrbljujoči. Pri otrocih je pribljižno tretjina dečkov in malo manj kot tretjina deklic predebelih. Zaskrbljujoč je tudi trend pri odraslih. Pri teh se je odstotek debelih od leta 2001, ko je znašal 15, dvignil na 17 odstotkov," pojasnjuje predstavnica ministrstva Marjeta Recek.
Tradicionalni način življenja je zagotavljal enostavno in zmerno prehranjevanje, danes pa nas s trgovskih polic vabi vizualno privlačna visoko predelana hrana in vnaprej pripravljeni obroki, ki nas vodijo v neuravnoteženo prehrano. Svoje doda še nezadostna telesna dejavnost in rezultati so očitni, pravijo na ministrstvu. "Glede na spremenjen način življenja, postaja izobraževanje in informiranje o zdravih izbirah hrane vse pomembnejše," so prepričani na ministrstvu, kjer so zaradi tega tudi podprli program osveščanja in razvoj brezplačne mobilne aplikacije Veš kaj ješ.

'Žepni pomočnik' lahko pomaga
Nova aplikacija, ki si jo lahko vsakdo prenese na svoj pametni mobilnik ali tablico, namesto vas oceni, kako zdrav je resnično določen prehrambeni izdelek. Mi smo zadevo testirali na enem od sadnih pomarančnih sokov. Aplikacijo smo prenesli, zagnali in vanjo vnesli količino sladkorja, ki je bila v gramih navedena na embalaži. Na ekrančku je kmalu zasvetila rdeča luč, ki pomeni, da izdelek vsebuje več sladkorja od priporočenih vrednosti. "Če bi bila vrednost srednja, bi posvetila oranžna luč, če pa bi bilo vse v redu, bi svetila zelena," nam je pojasnila Tanja Pajk Žontar iz ZPS. Poleg vrednosti sladkorja, lahko v aplikacijo povsem enostavno vnesemo tudi vrednosti maščobe, nasičenih maščobnih kislin, soli, natrija in prehranskih vlaknin. "Na pamet, ali zgolj iz številk na etiketi povprečen potrošnik težko razbere, ali gre za škodljive vrednosti ali ne, zato bo aplikacija gotovo prišla še kako prav vsem uporabnikom," je prepričana Pajk Žontarjeva.
O uporabnosti smo povprašali še Urško Erklavec iz mladinske organizacije Brez izgovora Slovenija. "Ves čas smo bombardirani s sporočili in oglasi, kjer prikazujejo zgodbe, kako različne čokolade in mlečne rezine združujejo ljudi in družine, čeprav bi bil bolj resničen prikaz tega, kako uživanje tako sladkih izdelkov vodi v prekomerno telesno težo in različne zdravstvene težave," pravi. Dodaja, da računa na radovednost mladih. "Hrana se dotika vsakega od nas. Gotovo bodo želeli preveriti, kaj nam vse prodajajo," zaključuje.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.