Ameriški znanstveniki so v posebni študiji raziskovali, kako sedenje vpliva na človekovo zdravje in posledično na to, kakšno starost si lahko obetamo. Tako so ugotovili, da v primeru, če omejimo sedenje na največ tri ure dnevno, potem lahko upamo, da bomo živeli dve leti dlje. Za 1,4 leta daljše življenje lahko pričakujemo, če bomo pred televizijskimi zasloni presedeli največ dve uri dnevno.
A številni strokovnjaki se z ameriškimi kolegi ne strinjajo. Prepričani so, da ameriške ocene, ki so nastale na osnovi petih ločenih raziskav, niso dovolj zanesljive, da bi lahko na njihovi osnovi napovedoval pričakovano življenjsko starost. "To je pretirano optimistična študija," opozarjajo britanski strokovnjaki in dodajajo: "Koliko je sploh ljudi na svetu, ki si lahko privoščijo manj kot tri ure sedenja dnevno?"
Prav tako so v raziskavi ugotovili številne pomanjkljivosti. Tako so ugotovili, da je bilo v študijah zajetih 167.000 oseb, nikjer pa ni navedeno in upoštevano, kakšen življenjski stil imajo posamezniki. Prav tako so sodelujoči v študijah sami sporočali, koliko časa na dan so presedeli in koliko časa so se gibali.
Američani več kot polovico dneva 'na riti'
Znanstvenika, ki sta vodila raziskavo, sta ugotovila, da več kot polovica oseb vključenih v projekt dnevno presedi več kot 12 ur. Podatek je zaskrbljujoč, opozarjata, še posebej, ker obstaja zanesljiva povezava med količino gibanja in zdravjem posameznika. "Gibanje prispeva k boljšemu zdravju posameznika, prav tako je znano, da pretirano sedenje povečuje nevarnost za nastanek srčnih bolezni."
In če ste med nami, ki v pisarniškem stolu preživite najmanj osem ur dnevno, potem velja nasvet strokovnjakov, da poskrbite vsaj za udobno sedenje. Če je možno, si med sedenjem večkrat privoščite nekaj razgibavanja, poiščite stol, ki vas bo 'silil' v pravilno držo, in poskrbite, da bo sedečih ur čim manj.
"Le z redno telovadbo bomo izboljšali svoje zdravstveno stanje in se zaščitili pred boleznimi. To imejte v mislih, ko se do bližnje trgovine odpravite z avtom namesto s kolesom. Ko tenis gledate na televiziji, namesto da bi se podili na igrišču. Obstaja veliko načinov, da poskrbimo za svoje zdravje. Sedenje pač ni eden od teh," še dodajajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.