
Po zadnjih podatkih invalidi predstavljajo skoraj 9 odstotkov celotne slovenske populacije. V Sloveniji jih namreč živi nekaj manj kot 170 tisoč. ''V Evropski uniji pa je po zadnjih podatkih Evropskega invalidskega foruma več kot 65 milijonov invalidov,'' pove gospod Tine Jenko z Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije. Tako bi lahko rekli, da so invalidi najštevilčnejša manjšina ne le v Evropi, ampak na celem svetu.
Čeprav je zaradi vedno večje ozaveščenosti, razumevanja in strpnosti v sodobnih družbah življenje invalidov precej lažje kot nekoč, se včasih še vedno dogaja, da je invalidnost nekoliko stigmatizirana. Še vedno se v nekaterih mestih doma in po svetu najdejo trgovski centri, lokali, restavracije in drugi objekti, ki niso prilagojeni invalidom. Gibalno ovirani imajo težave tudi pri iskanju zaposlitve, opozarja Iztok Mrak, ki je na invalidskem vozičku že od sedmega razreda in ki se že vrsto let ukvarja z aktivno participacijo invalidov v javnem življenju. ''Invalidi nimajo priložnosti opravljanja določenih poklicev, čeprav imajo vse sposobnosti in talente, ki so nujne za določeno delo. Veliko invalidov ima izjemen potencial in talent, ki ga družba prepogosto sploh ne vidi,'' opozarja 26-letni Iztok. A ravno od ozaveščenosti okolja in tega, koliko možnosti ima invalid, da se nauči samostojnega bivanja ter skrbi zase, je odvisna kakovost njegovega življenja. Tako je ob mednarodnem dnevu invalidov, ki letos poteka pod geslom Ustvarjajmo pogoje za neodvisno življenje invalidov, tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik spomnil na dolžno spoštovanje različnosti, vzpodbujanje vključevanja v družbo, omogočanje neodvisnega življenja in dostopnosti.
Kaj so najpogostejši vzroki invalidnosti in ali je v naši državi za invalide dobro poskrbljeno, pa si lahko preberete v članku Doprinesimo k neodvisnemu življenju invalidov na spletni strani Vizita.si.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.