Kožni rak je med raki v Sloveniji na vodilnem mestu, k čemur so nedvomno doprinesle posledice namernega izpostavljanja soncu in uporaba solarijev. ''V Sloveniji je rak kože najpogostejša vrsta raka pri ženskah in moških. Vsako leto beležimo več kot 550 novih primerov črnega raka kože, melanoma, in več kot 1500 novih primerov drugih vrst raka kože. Maligni melanom ali pigmentni rak kože je najnevarnejša vrsta kožnega raka. Ta vznikne iz pigmentnih celic v koži in ima veliko nevarnost zasevanja v notranje organe,'' je povedala dermatovenerologinja Ana Benedičič. Pomembno pa je, da rakave spremembe na koži odkrijemo čim prej. Kako prepoznati nevarna znamenja in kako je videti maligni melanom, preverite na spletni strani Vizita.si.
In kaj storiti? Strokovnjaki svetujejo, da se za zaščito zdravja in preprečevanje kožnega raka odpovemo sončenju in solariju. Soncu se ne izpostavljajmo od 10. do 16. ure. Upoštevajmo pravilo sence, ki se glasi, da kadar je naša senca krajša od telesa, se umaknemo v senco. Pri plavanju in vodnih športih se zaščitimo z ustrezno obleko in vodoodpornimi kemičnimi varovalnimi pripravki. Dojenčke in majhne otroke ne izpostavljajmo soncu. Otroke zaščitimo po enakih načelih kot sebe, še zlasti po principu naravne zaščite: poiščemo naravno ali umetno senco, uporabimo obleko in pokrivalo ter očala.
Varno s soncem
Program Varno s soncem je iz leta v leto odmevnejši in vanj se vključuje vse več vrtcev in šol. Letos bo sodelovalo več kot 27.000 predšolskih otrok iz 138 vrtcev in skoraj 3000 šolarjev iz 63 osnovnih šol. Od leta 2007 je v programu, ki otroke, mladostnike in starše seznanja s škodljivimi posledicami sončnih žarkov, sodelovalo več kot 60.000 otrok iz vseh slovenskih regij.
''S programom Varno s soncem se odzivamo na zaskrbljujoče epidemiološke podatke o naraščanju števila rakavih obolenj kože v Sloveniji. Pojavnost kožnega raka je močno povezana z izpostavljanjem soncu in s pogostnostjo sončnih opeklin. Postopoma želimo preoblikovati odnos ljudi do sonca in v čim širšem krogu populacije doseči dosledno upoštevanje in izvajanje samozaščitnih ukrepov pred škodljivimi učinki sonca. Na ta način lahko dolgoročno prispevamo k zajezitvi naraščanja kožnega raka in melanoma v Sloveniji,'' je povedala vodja programa predstojnica oddelka za zdravstveno ekologijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje Simona Uršič.
S programom v vrtcih bodo začeli 30. maja, intenzivno pa naj bi ga izvajali od tri do štiri tedne V tem času se bodo otroci skozi usmerjene dejavnosti in med igro v igralnici, na igrišču in izletih naučili varovati pred škodljivimi posledicami sončnih žarkov. Z informacijami o zaščiti bodo vzgojiteljice seznanile tudi njihove starše. V osnovnih šolah pa so v program vključeni četrtošolci in petošolci, zato bo program zaživel v okviru bivanja šolarjev v šoli v naravi.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.