FIT 24UR

V primeru dehidracije pijte mlačno vodo ali nesladkan čaj. Z mlekom, sokom in juho se telo nahrani, ne odžeja

Ljubljana, 04. 08. 2017 08.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V poletnih dneh je zaradi vročine večja možnost dehidracije. To velja tudi za tiste, ki se zadržujejo v klimatiziranih prostorih, saj te naprave sušijo zrak. Še posebej ogroženi so otroci in starejši, ki redkeje čutijo žejo. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

V teh dneh je velika nevarnost dehidracije, zato bodite pozorni, da v telo vnesete dovolj tekočine.
V teh dneh je velika nevarnost dehidracije, zato bodite pozorni, da v telo vnesete dovolj tekočine. FOTO: Thinkstock

V poletnih dneh je zaradi vročine, pa tudi zadrževanja v klimatiziranih prostorih, večja možnost dehidracije. K dehidraciji so posebej nagnjeni otroci in starejši, pogosta je med športniki. Če pride do dehidracije, je najbolje piti mlačno vodo, saj jo bo tako želodec najhitreje vsrkal. Ob slabosti pa si najbolj pomagamo s pitjem preko slamice.

Dehidracijo najlažje prepoznamo po suhem jeziku. Kaže pa se tudi tako, da če stisnemo koži v izrezu, v zgornjem delu prsnega koša in se guba ne poravna v eni sekundi, to pomeni, da smo dehidrirani, pravi družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček. Pri majhnih otrocih lahko prepoznamo dehidracijo, če imajo vdrto teme na glavi.

Če prepoznamo dehidracijo, je najbolje piti mlačno vodo ali nesladkan čaj. Mlačna mora biti zato, ker jo lahko telo oz. želodec najhitreje vsrka, medtem ko mora ledeno vodo najprej segreti na našo telesno temperaturo.

Še posebej ogroženi so starejši, ki praviloma redkeje čutijo žejo.
Še posebej ogroženi so starejši, ki praviloma redkeje čutijo žejo. FOTO: Thinkstock

Voda in nesladkan čaj sta najbolj primerna za pitje, ker ju lahko telo "uporabi kot posodo, kamor odlaga svoje odpadne snovi", pravi Kopčavar Gučkova. Vse ostale tekočine, torej juhe, mleko, sokovi, je po njenih besedah treba šteti med hrano. "Mleko ni tekočina, ki bi telesu vračala vlago," je poudarila. V vodo lahko sicer kanemo kakšno kapljico pomaranče ali limone ali damo okus z listom mete oz. limonine mete, a nič drugega.

Pijte počasi, najbolje po slamici

Ob dehidraciji je pogosta slabost. V tem primeru je najbolje piti vodo skozi slamico, saj tako počasi doziramo tekočino. "Če bi takšna oseba spila na hitro pol litra tekočine, bi jo želodec takoj zavrnil. Je pa težko zavestno piti po kapljicah, če si žejen," pravi Kopčavar Gučkova.

Če pa ne moremo povrniti tekočine zaradi bruhanja ali če pride do motenj zavesti in ni več refleksa požiranja, takšna oseba potrebuje infuzijo in zdravnika.

Zaradi dehidracije so bolj ogroženi otroci, starejši in kronični bolniki. Majhni otroci nimajo čisto popolne strukture kože in je njihova izguba tekočine skozi kožo neprimerno večja kot pri odraslih. Zato jih je treba nadzirati, da dovolj pijejo. Pri starejših pa je težava ta, da občutek za žejo z leti ugaša in ne čutijo potrebe po tekočini oz. ne čutijo žeje.

Po navedbah Kopčavar Gučkove se dehidracija pogosteje zgodi tudi pri aktivnih športnikih, ki denimo trenirajo dlje časa pri visokih temperaturah.

Dehidracijo povzroča tudi klima

Klima suši zrak, zato je nevarnost dehidracije tudi v ohlajenih prostorih.
Klima suši zrak, zato je nevarnost dehidracije tudi v ohlajenih prostorih. FOTO: Thinkstock

Pozorni morajo biti tudi ljudje, ki se veliko zadržujejo v klimatiziranih prostorih. Klimatske naprave namreč sušijo zrak, v prostorih, kjer je klima, imajo povprečno pol manj vlage, kot je optimalno.

Da bi preprečili dehidracijo, je treba telesu zagotoviti zadostno količino vode. V običajnih okoliščinah zadostuje 0,03 litra vode na kilogram telesne teže, to pomeni nekaj manj kot dva litra vode za 60-kilogramskega človeka. A ob vročini, ko se več potimo, in ob povečani športni aktivnosti, je tudi treba piti več.

Ob povečani izgubi tekočine je poleg vode treba povrniti tudi sol, ki jo prav tako izgubljamo s potenjem. Tako si lahko med poletjem lahko privoščimo kakšno srno soli več na solato ali v juho, je dejala zdravnica.

A Kopčavar Gučkova opozarja, da so izjema srčni ali ledvični bolniki, ki imajo natančna navodila zdravnikov, koliko lahko na dan spijejo glede na to, da je njihova ledvična ali srčna funkcija okrnjena. Ti naj upoštevajo navodila zdravnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sputnik
05. 08. 2017 08.02
+1
ojoj 24 ur če bi vas poslušali bi vsi umrli od dehidracije. mlačna voda?? prvo si razjasnite kaj je razlog za dehidracijo pol pa pišite kako jo preprečit. izguba določenih snovi v telesu + voda ki to samo še bolj spere iz telesa... valda boš dehidriral in umrl poln vode
devote
04. 08. 2017 14.45
+4
huda dehidracija z izgubo elektrolitov + veliko vode naenkrat = huda dilucija ,ki lahko vodi v smrt.
HorstWiesel
04. 08. 2017 14.29
+0
nevica
04. 08. 2017 10.00
+6
Ni res, sok, mleko in juha vsebujejo veliko količino vode in vse troje človeka odžeja, je pa res, da ima več kalorij in še druge sestavine. Mesojede živali pijejo zelo malo vode, ker je v surovem mesu cca 30% vode. Juha je celo zelo priporočljiva, če smo se zelo znojili in nam bo nadomestila nakaj soli. Kje hudiča pobirate tako čudne ideje? Voda je voda.
nevica
04. 08. 2017 10.02
+2
Je pa res, da povečana količina sladkorja v krvi povzroča žejo, ki ni nujno posledica običajne dehidracije.
nevica
04. 08. 2017 10.07
+0
V surovem mesu je cca 30% proteinov in 70% vode, zgoraj sem se zmotila
CucurbitaPepo
04. 08. 2017 10.20
+0
Izsušitev ali dehidracija pomeni pomanjkanje vode v telesu. Če je telo dehidrirano ni priporočljivo uživanje slanih ali sladkih razstopin. Juha je primerna če je telo hidrirano. Človek ni karnivor, tako kot ni herbivor. Voda je voda.
nevica
05. 08. 2017 09.37
+2
Pepo, če zna človek pisati ni dovolj, je potrebno znati tudi brati. Preveri sestavine "vode", ki jo medicina uporablja za infundiranje pri dehidraciji - npr. Hartmannovo raztopino ali pa Ringer....Dehidriran človek običajno izgubi tudi preveč soli in jo je treba do normalne količine nadomestiti, sicer mu grozi srčni zastoj. Preveč soli je škodljivo in človek dehidrira tudi zaradi preveč soli, npr. če bi pil morsko vodo. Logika je pa naslednja: ledvice bi se skrajno namučile odvesti preveč soli iz organizma in bi proizvajale večje količine urina, da bi očistile organizem - posledica je huda dehidracija in eventulena odpoved ledvic.... Normalen človek je vsejed, in če ima v svoji prehrani več hrane, ki vsebuje veliko vode, ne potrebuje toliko vnašanja dodatnih količin kot nekdo, ki je čips in slane arašide in prepečenec in pršut, suhe klobase in slane slanike!!!! O sladkorju sem pa že povedala, da preveč sladkorja povzroča žejo, in ta je pogost bolezenski simptom pri najbolj pogosti obliki sladkorne bolezni, kjer insulin ne uspe predelati sladkora iz krvi v "energijo", torej prevelika nasičenst s sladkorjem ni nikoli dobra, tudi če ga potem insulin sčasoma predela. Torej dehidracija ne pomeni samo pomanjkanja vode, pač pa tudi elektrolitov, tako kot je napisal komentator zgoraj. Prevelika hidracija je ravno tako smrtno nevarna kot dehidracija, znastveni trdijo, da če spiješ 7 litrov vode v relativno kratkem času, lahko umreš. V članku je nekaj čisto koristnih napotkov, vsaj kar se človekovih zaznav signalov dehidracije tiče, ker ko človek za čuti žejo, je že precej pozno in organizem že zelo trpi. Torej je treba zavestno skrbeti za vnos vode v telo IN SOLI - vseh, ki jih človek potrebuje, da ima uravnoteženo količino natrija in kalija in še vseh drugih mineralov...Za človeka veljajo NORMALNE količine, da je lahko zdrav - premalo in preveč je vse slabo.
BobbyP
04. 08. 2017 09.48
+5
Hvala za nasvete. Jaz sem se pa hotel odžejati s pršutom in inčuni. Kaj bi Slovenci brez 24urnih nasvetov.
kaslc 1
04. 08. 2017 09.32
+0
adonai
04. 08. 2017 09.34
-1
nevica
04. 08. 2017 10.18
+4
alkohol povzroča, da se voda hitreje odvaja, kot se dovaja, zato preveliko pitje tovrstnih pijač povzroči dehidracijo, ki se imenuje MAČEK - no seveda je "maček" še kaj drugega ne samo dehidracija....je tudi posledica zastrupljanja z alkoholom, ki povzroči oteklino na jetrih.
1airbus
04. 08. 2017 13.47
-2
hotchilipoper
04. 08. 2017 09.22
+2