Izbruh virusa Zika bi se v Evropi lahko zgodil konec pomladi oziroma poleti, ocenjuje Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Tveganje je nizko oziroma zmerno, večje je le v državah, kjer so prisotni komarji aedes, ki prenašajo virus.
Te komarje so opazili na Madeiri, na Nizozemskem in severovzhodni obali Črnega morja - južna Rusija in Gruzija.
Obstaja zmerna verjetnost, da se bo virus pojavil v 18 evropskih državah, kjer je pristen druga vrsta tigrastega komarja - Aedes albopictus. Med temi državami je tudi Slovenija, druge pa so Albanija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Francija, Nemčija, Gruzija, Grčija, Izrael, Italija, Malta, Monako, Črna Gora, Romunija, San Marino, Španija, Švica, Turčija in Vatikan.
Organizacija pravij, da je nizka, zelo nizka verjetnost ali pa je sploh ni, da bi se virus pojavil v ostalih 26 evropskih državah.
Glede na zdravstveni sistem v omenjenih evropskih državah, ki je sposoben soočanja z izbruhom, organizacija meni, da je tveganje za prebivalstvo nizko do zmerno. WHO ocenjuje, da ima kar 41 od 53 držav dober oziroma zelo dober odzivni sistem v primeru izbruha.
Nosečnice naj se izogibajo krajem izbruha
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so ob opozorilu WHO, da v nekaterih evropskih državah, tudi Sloveniji, obstaja zmerna verjetnost širjenja virusa zika, pojasnili, da v Sloveniji do zdaj niso zaznali primera okužbe z virusom zika pri človeku. Kot so poudarili, je tveganje za širjenje virusa v Evropi nizko do zmerno.
Opozorilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je po navedbah NIJZ sicer le ocena tveganja, ki so jo objavili na osnovi podatkov o prisotnosti potencialnega vektorja bolezni, to je komarja. Na splošno ocenjujejo, da je tveganje za širjenje virusa zika v Evropi nizko do zmerno, so pojasnili na inštitutu.
Na spletni strani NIJZ so objavljene informacije za zdravstvene delavce in tudi splošno javnost. Kot so pojasnili, pa ves čas tudi v Sloveniji potekajo intenzivni dogovori o ukrepanju med epidemiologi, mikrobiologi, ginekologi, infektologi, transfuziologi oziroma drugimi resorji.
Okužba z virusom zika pogosto poteka povsem brez simptomov, so pojasnili na NIJZ in dodali, da se z virusom sicer okužimo, bolezenski znaki, kot sta vročina in slabo počutje, pa se ne pojavijo. Pri osebi, ki je okužbo z virusom zika prebolela brezsimptomatsko, ostanejo prisotna specifična protitelesa v krvi, ki jih lahko potrdijo z mikrobiološkimi testi.
Približno 20 odstotkov okuženih razvije simptome in znake okužbe z virusom zika. Potek bolezni je pri večini lahek, težave z zdravjem običajno izzvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu. O smrtih zaradi okužbe z virusom zika po navedbah NIJZ ni poročil.
Bolezenski znaki se pojavijo štiri do sedem dni po vbodu okuženega komarja. Bolnik ima vročino, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih ter se slabo počuti. Kot so pojasnili na NIJZ, se redkeje se pojavi izpuščaj, boli ga za očmi, očesne veznice so pordele.
Potnikom, ki potujejo v kraje, kjer je virus zika, na NIJZ svetujejo, naj se izognejo potencialnemu prenosu virusa z zaščito pred piki komarjev in imajo varne spolne odnose. Potniki, ki v treh tednih po vrnitvi s potovanja kažejo simptome, značilne za okužbo z virusom zika, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki jih bo, če bo smiselno, napotil k infektologu.
Cepiva proti okužbi z virusom zika ni, so poudarili na NIJZ. Vsem, ki potujejo na območja oz. v države, kjer se virus zika širi s komarjev na ljudi, svetujejo zaščito pred vbodi komarjev, zlasti od sončnega vzhoda do sončnega zahoda, ko so piki komarjev najbolj pogosti. Nosečnice in potniki, ki imajo imunske motnje ali resne kronične bolezni, in tisti, ki nameravajo potovati z majhnimi otroki, naj se pred potovanjem posvetujejo s svojim zdravnikom ali se obrnejo na ambulanto za potnike, da se seznanijo s priporočili o uporabi repelentov in drugih preventivnih ukrepih.
Na NIJZ priporočajo, da nosečnice, ki nameravajo potovati na območja, kjer se pojavljajo okužbe z virusom zika, razmislijo o možnosti, da bi odložile potovanje, posebej če nameravajo potovati na območja, kjer je število primerov okužb visoko in še narašča. Nosečnice, ki so potovale na območja, kjer se prenaša virus zika, naj o potovanju obvestijo svojega ginekologa, da bo ob rednem pregledu opravil še morebitne dodatne preiskave in pozorno spremljal nosečnost. Obstaja namreč možnost, da okužba z virusom zika neugodno vpliva na potek nosečnosti, čeprav raziskave o tem še potekajo in še ni dokončno potrjeno, se pa nakazuje možnost, da okužba z virusom zika povzroča okvaro ploda (mikroencefalijo), so še navedli na NIJZ.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.