Število okuženih z virusom HIV se veča in v Evropi je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) prvič v zgodovini preseglo dva milijona. Samo lani se je okužilo novih 153 tisoč oseb, kar je sedem odstotkov več kot leto prej in tudi največ novih primerov v več kot 30 letih, odkar beležijo te podatke. To so glavni povzetki skupnega poročila WHO in Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC).
"Obsežnemu trudu navkljub ostaja HIV med največjimi grožnjami javnemu zdravju v Evropi, še posebej vzhodni. Leta 2015 smo zabeležili doslej najvišje število novih primerov v enem letu, ki so prispevali k grozljivi številki dva milijona okuženih," je komentirala Zsuzsanna Jakab, regionalna direktorica WHO za Evropo.
A slabih novic s tem še ni konec. ECDC predvideva, da trenutno kar 122 tisoč prebivalcev Evrope živi z virusom, a se tega ne zavedajo. Njihovi podatki se sicer nanašajo zgolj na EU oziroma EEA (Evropski gospodarski prostor), medtem ko WHO zajema kar 53 držav. "To je eden od sedmih okuženih. Da bi dosegli 15 odstotkov tistih, ki ne vedo za okužbo, moramo promovirati testiranje na virus HIV, olajšati dostop do njega in obolelim omogočiti zdravljenje," je dejal direktor ECDC Andrea Ammon.
Zato so septembra letos sprejeli nov akcijski načrt, imenovan 90–90–90 za odziv na grožnjo. Cilji so naslednji: do leta 2020 zagotoviti, da bo vsaj 90 odstotkov okuženih z virusom HIV to tudi vedelo, poskrbeti, da jih bo vsaj 90 odstotkov prejelo zdravljenje in da bodo pri 90 odstotkih teh preprečili razvoj bolezni. Cilj je nemudoma obrniti trend in aids do leta 2030 izkoreniniti, pa je povedala Jakabova.
Leta 2015 je bilo v evropski regiji WHO zabeleženih 153.407 novih okužb z virusom HIV, skupaj pa jih je 2.003.717. Gre za število vseh okuženih, odkar to spremljajo. Od tega so jih 992.297 zabeležili v okviru skupnega nadzornega sistema WHO in ECDC, 1.011.377 pa v Rusiji. |
27.022 (18 odstotkov) novih okužb so zabeležili v zahodni Evropi, kar ne kaže na pomemben upad v zadnjem desetletjem. |
5297 (3 odstotki) novih primerov so odkrili v srednji Evropi. Primerov je v primerjavi z drugimi regijami sorazmerno malo, vendar pa to pomeni precejšen porast v primerjavi z desetletjem nazaj. |
121.088 (79 odstotkov) novih okuženih pa so odkrili v vzhodni Evropi. Število primerov se je v desetih letih več kot podvojilo, število obolelih za aidsom pa se je v tem obdobju povečalo za 80 odstotkov. |
Med regijami so velike razlike tudi v načinu prenosa virusa. Medtem ko na zahodu najpogosteje zbolijo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, pa so se v srednji in vzhodni Evropi najbolj povečali heteroseksualni prenosi. Za kar tretjino novih primerov v tem delu celine pa so krive okužbe z iglami pri uporabnikih drog.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.