Avstralski raziskovalci so v strokovni reviji JAMA Internal Medicine objavili raziskavo o vplivu intenzivne vadbe na preprečevanje prezgodnje smrti. Ugotovili so, da intenzivna vadba pripomore k manjši umrljivosti v zgodnjih letih.
Raziskavo so izvedli raziskovalci avstralske univerze James Cook. V njej so šest let preučevali 200.000 ljudi srednjih let. Ugotovili so, da so tisti, ki so se dnevno gibali več kot 45 minut in to tako, da so se pri tem zadihali in spotili, manj podvrženi prezgodnji smrti. Pri njih je verjetnost, da bi zboleli za boleznimi srca ali diabetesom, kar za 13 odstotkov manjša kot pri ljudeh, ki se ne gibajo.
Bistveno je, da se spotimo
Hišna opravila, vrtnarjenje ali sprehajanje niso dovolj, da bi ljudje ostali v formi. Če se želimo izogniti prezgodnji smrti, se moramo pri vadbi pošteno spotiti. Za zdravje je bistvena intenzivna vadba, ki traja vsaj 45 minut. Lahkotna vadba, kot je npr. sprehajanje psa, je sicer dobrodejna za zdravje, a če je ne podkrepimo z intenzivnejšo vadbo, se nam ne bo uspelo braniti pred boleznimi srca in sladkorno boleznijo.
Dve minuti zmerne vadbe enakovredni minuti intenzivne
Zaradi rezultatov, do katerih so prišli, raziskovalci menijo, da bi morale institucije, ki skrbijo za javno zdravje, v javnih priporočilih močno spodbujati intenzivno vadbo, kakor sta tek in aerobna vadba. Glavni raziskovalec Klaus Gebel je opozoril, da ne glede na to, če je posameznik "predebel ali ne, če ima srčne bolezni ali ne, če se vsaj malo ukvarja z intenzivno vadbo, to izjemno vpliva na daljše življenje." Ena izmed raziskovalk, Melody Ding, je priporočila, da si posameznik sam izbere stopnjo intenzivnosti vadbe, kakor mu odgovarja. "Pri tem moramo upoštevati dejstvo, da sta dve minuti zmerne vadbe enakovredni eni minuti intenzivne," je razložila Dingova.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.