Tri in pol letni deklici so diagnosticirali sladkorno bolezen tipa 2. Najverjetneje gre za najmlajšo osebo, pri kateri se je razvila bolezen, povezana z debelostjo in prehrano.
Bolezen je pri deklici odkril pediater Michael Yafi v bolnišnici v teksaškem Houstonu. Na konferenci o sladkorni bolezni v Stockholmu je povedal, da so deklico v bolnišnico pripeljali zaradi debelosti. Triletnica je namreč tehtala kar 35 kilogramov in je spadala med 5 odstotkov najdebelejših otrok v svoji starostni skupini.
Deklica je trpela zaradi žeje in potrebe po uriniranju, sicer pa ni imela zdravstvenih težav. Ob rojstvu je tehtala 3,2 kilograma. Oba starša sta bila predebela, a v družini niso imeli sladkornih bolnikov.
Ob pregledu prehranskih navad družine, so ugotovili ''slabo prehrano'', saj je bil jedilnik večinoma sestavljen iz mastne in visokokalorične hrane. Testi so takoj pokazali, da gre za sladkorno bolezen, a ne za tip 1, ki je običajen za otroke oziroma mlajše ljudi.
''Na podlagi simptomov, fizičnih podatkov o debelosti in laboratorijskih testov, smo podali diagnozo o tipu 2,'' je dejal Yafi.
Deklici so predpisali tablete in dieto ter gibanje. Deklica je shujšala, v pol leta so zmanjšali odmerjanje zdravil. Ravni krvnega sladkorja so se stabilizirale in tako deklica tudi ne boleha več za sladkorno boleznijo. ''Tip 2 je pri otrocih mogoče odpraviti z zgodnjo diagnozo, ustrezno terapijo in spremembo življenjskega stila,'' je pojasnil Yafi.
Sladkorna bolezen tipa 2 je sicer v porastu tudi med otroci, ker so predebeli, je še povedal zdravnik in opozoril, da bi morali biti zdravniki pozorni tudi na to, čeprav otroci praviloma zbolijo le za sladkorno boleznijo tipa 1.
Tip 1 in 2
Diabetes tipa 1, ki je precej redkejši, se pojavi kadarkoli do 30. leta starosti – lahko že v otroških ali pozneje v najstniških letih. Je avtoimunska bolezen, njena osnova pa je najverjetneje dedna zasnova. Pri tej obliki diabetesa je zdravljenje z inzulinom nujno že od samega začetka bolezni, injekcije inzulina pa je treba jemati vse življenje.
Diabetes tipa 2 se najpogosteje pojavlja pri srednji in starejši generaciji. Pri nekaterih bolnikih je sprva možno diabetes tipa 2 obvladovati s strogo dietno prehrano, redno telesno dejavnostjo in znižanjem prekomerne telesne teže. Progresiven potek bolezni zahteva vedno bolj intenzivno zdravljenje, sprva z več vrstami tablet, končno pa pri mnogih bolnikih tudi z injekcijami inzulina.
Več o sladkorni bolezni pa si lahko preberete na Vizita.si
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.