Veliko mladostnikov in odraslih za premostitev lakote med glavnimi obroki posega po riževih vafljih. Splošno prepričanje je, da so nekalorični in zdravi.
Njihova proizvodnja je podobna pripravi kokic. Vse sestavine zmešajo, pod vplivom vročine in pritiska v posebni pečici zrna nato počijo, sproščena sila pa zrna in ostale sestavine "zlepi skupaj".
Pa so riževi vaflji res tako zdravi, kot trdijo njihovi proizvajalci? Že ko je nemški Öko Test pred tremi leti prvič testiral te izdelke, so ugotovili, da vsebujejo preveč arzena in akrilamida. Ker je bilo vmes razvitih še več možnosti testiranja, so test zdaj ponovili, saj lahko me drugim ločijo med organskim in strupenim anorganskim arzenom v živilu.
V vafljih prisotna tudi rakotvorna akrilamid in arzen
Test je pokazal, da tovrstni izdelki vsebujejo rakotvorna akrilamid in arzen, večinoma v povišanih oziroma močno povišanih vrednostih.
Krivdo za to nosijo proizvajalci. Da je v rižu arzen, ve večina že dolgo. Rastlina ga namreč posrka iz zemlje. Poleg tega pa je riž pogosto gojen na območjih, kjer je arzena še posebej veliko, saj gre za nekdanja vojna območja ali nekdanja bombažna polja, ki so jih več let obdelovali z močnimi pesticidi.
Tako so raziskovalci zdaj ugotovili, da je v riževih vafljih kar 80 odstotkov prisotnega arzena anorganskega, za kar naj ne bi bila kriva le pridelava, ampak tudi proizvodnja. Tehnologi zato iščejo postopke za izdelavo, ki bi zmanjšali okužbo izdelka s to škodljivo snovjo v proizvodnih obratih. Dokler je ne najdejo, jim ocenjevalci priporočajo dosledno uporabo zrnja z manj kontaminiranih območij.
Večina tovrstnih produktov vsebuje tudi povišano količino rakotvornega akrilamida, ki nastaja pri pečenju vafljev. Glede na orientacijske vrednosti za žita, ki veljajo za Evropsko unijo, imajo tudi riževi vaflji, namenjeni otrokom, sorazmerno visoko vsebnost akrilamida. To je sicer mogoče uravnavati z nižjo temperaturo pečenja.
V izdelkih nekaterih znamk je poleg tega še preveč kadmija, še posebej za otroke. Nemški inštitut za oceno tveganja trdi, da lahko dolgotrajna izpostavljenost visokim koncentracijam kadmija povzroči okvare ledvic in kosti. Tudi zaradi tega so evropske oblasti za živila pred tremi leti močno znižale dovoljene vrednosti kadmija v živilih.
Med slabostmi riževih vafljev pa so strokovnjaki izpostavili tudi preveliko količino soli v slanih riževih vafljih.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.