Telovadba je lahko enako dobro zdravilo, kot so tablete za osebe z boleznimi, kot so denimo srčne bolezni, je pokazala študija, ki je vključevala okoli 340.000 bolnikov.
Ugotovitve namigujejo na to, da bi morali zdravniki poleg tablet predpisovati tudi športno dejavnost. Strokovnjaki so bili ob tem jasni, da vsekakor ne gre tablete zamenjati le s telovadbo, ampak da bi moralo biti to v boju proti boleznim združeno, poroča britanski BBC.
Kot navajajo, se s športom ukvarja premalo odraslih. V Veliki Britaniji si le tretjina oseb privošči priporočljivih 2,5 ure zmerne športne dejavnosti na teden – kolesarjenje ali hitra hoja. Število predpisanih zdravil pa še vedno raste. Leta 2010 je bilo v Angliji izdanih 17,7 recepta na osebo, še leta 2000 je bila številka le 11,2.
Redna telovadba lahko kar za polovico zmanjša tveganje za resnejše bolezni, kot so srčne bolezni, kap, sladkorna bolezen ali rak. Za 30 odstotkov se lahko zmanjšajo možnosti za prezgodnjo smrt. Telovadba seveda pripomore k boljšemu počutju, boljšemu spancu, prav tako pa preprečuje nalaganje odvečnih kilogramov.
Strokovnjaki se sicer strinjajo, da ima telovadba pozitivne učinke, a kot poudarja Amy Thompson iz britanske srčne fundacije ni dovolj trdnih dokazov, ki bi telovadbo postavljali nad zdravila.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.