Analizator izdihanega zraka lahko prepozna simptome pljučnega raka še v zelo zgodnji fazi. Dve britanski bolnišnici bosta to poletje napravo tudi testirali, če bo opravila testiranja, pa jo bodo lahko začeli uporabljati tudi drugje.
Inženir Billy Boyle je napravo, ki je bila prvotno namenjena zaznavanju eksploziva na letališčih in bojiščih po smrti svoje žene predelal in jo namenil za uporabo v medicinske namene. Leta 2012 so zdravniki njegovi ženi Kate Gross postavili diagnozo rak na debelem črevesju. 34-letni Kate so zdravniki dali le 5 odstotkov možnosti, saj je bila bolezen odkrita v zelo pozni fazi.

Smrt življenjske sopotnice je Boyla tako zelo prizadela, da se je odločil, da mora narediti čim več za pomoč bolnikom z rakom in njihovim najbližjim. Zato se je odločil, da izpopolni svojo napravo tako, da bo lahko zaznala že najmanjše kemične spremembe v izdihani sapi bolnika ter s tem omogočila, da zdravniki bolezen zaznajo že v zelo zgodnji fazi, ko je stopnja preživetja še zelo visoka. V prvi fazi bolezni je stopnja preživetja namreč 75 odstotna, v zadnji, četrti fazi pa komaj 5 odstotna.
"Odlično je, da nam je v današnjih časih na voljo takšna tehnologija. Zelo pomembno je, da imamo hitre diagnoze. Prepričan sem, da imamo lahko v dveh letih na voljo vse potrebne sisteme," je za Sky News pojasnil Boyle. "Naš cilj je bolnišnicam s to napravo prihraniti 245 milijonov funtov (dobrih 320 milijonov evrov) ali še bolj pomembno, rešiti 10.000 življenj."

Kate in Billy imata dva otroka. Kate se je z boleznijo borila dobri dve leti, umrla pa je na božični dan, stara komaj 36 let. Kate je bila najmlajša svetovalka in pomočnica bivših britanskih premierjev Tonyja Blaira in Gordona Browna. "Z ženo sva velikokrat govorila o različnih metodah in tehnologijah, ki bi lahko bile zdravnikom v pomoč. Več mesecev sva preživela v čakalnicah različnih onkoloških oddelkov in spoznala različne onkološke bolnike ter njihove družine," pripoveduje Boyle. "Ugotovila sva, da pri veliki večini bolezen odkrijejo prepozno in spoznala, da bo le z zgodnjo diagnozo in pravočasnim zdravljenjem manj ljudi v čakalnicah in na oddelkih."
Boyle dodaja: "Tehnologijo uporabljamo z razlogom. Pogosto je to zaradi dobička, včasih pa je prav, da jo uporabljamo zato, da naredimo neko spremembo. Mislim, da imamo z analizatorjem izdihanega zraka odlično priložnost, da naredimo ta premik in pomagamo bolnikom."
Tehnologija je proizvod podjetja Owlstone, ki ga je ustanovil Boyle. Lahko se uporablja tudi za druge bolezni, kot je rak na črevesju, tuberkuloza in astma. Celotna klinična študija stane milijon funtov, zdravniki pa upajo, da bo tehnologija LuCID (lung cancer indicator detection) v dveh letih postala del običajnega diagnostičnega postopka.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.