Na zdravila odporna gonoreja se nevarno širi po svetu, svari Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in opozarja, da bi lahko hudo zbolelo na milijone ljudi, če zdravniki ne bi pravočasno odkrili bolezni.

Nov sev, odporen na antibiotike, s katerimi sicer zdravijo spolno prenosljivo bolezen gonorejo, so znanstveniki odkrili leta 2008 na Japonskem in že takrat opozorili, da bi lahko postal nevarnost za ves svet. In kot pravijo na WHO, so se ti strahovi zdaj uresničili. Sev gonoreje so odkrili že v številnih državah po svetu, tudi v Franciji, Veliki Britaniji, na Švedskem in Norveškem ter v Avstraliji.
Zdravniki ugotavljajo, da bakterije postajajo odporne na antibiotike tudi zaradi njihove nepravilne in pretirane uporabe, ki pomaga pri mutaciji bakterij. "Gonoreja postaja velik zdravstveni problem v svetu. Vsako leto se na novo okuži 106 milijonov ljudi," pojasnjuje predstavnica WHO Manjula Lusti-Narasimhan.
Gonoreja je sicer bakterijska spolno prenosljiva okužba, ki lahko ob odsotnosti zdravljenja pripelje do vnetij spolovil, zunajmaternične nosečnosti, mrtvih rojstev, hudih vnetij oči pri novorojenčkih in neplodnosti. Je ena najbolj razširjenih spolnih bolezni na svetu, največ ljudi pa zboli v jugovzhodni Aziji in podsaharski Afriki.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.