Ste pozorni, ko kupujete hrano? Se želite prehranjevati zdravo in pazite, kaj pojeste? Verjetno ne pomislite, da se poleg sladkorja ali denimo maščob v hrani lahko skriva tudi arzen. Po poročanju britanske oddaje Dispatches imajo lahko denimo številni priljubljeni izdelki iz riža, tudi riževi kosmiči, potencialno nevarno količino arzena. Riž pridelujejo na poplavnih območjih v denimo Indiji in Bangladešu. Zaradi vode se arzen, ki je v tleh, sprosti in se vpije v riž. Stopnja arzena, ki so jo našli v hrani, sicer na kratek rok ni strupena, a raziskav, kako to dolgoročno vpliva na človekovo telo, ni.
Sicer lahko 80 odstotkov arzena iz riža odstranimo s primernim načinom kuhanja. Riž moramo pred kuhanjem oprati, nato pa ga moramo kuhati v veliki količini vode. Tako se arzen najlažje izloči. Po kuhanju bi morali riž še enkrat oprati v vreli vodi.
A "nenavadne" snovi niso omejene le na riž. DailyMail poroča, da težke kovine lahko najdemo v številni drugi hrani. Kadmij naravno najdemo v skoraj vsej vrsti zelenjave in polnozrnatih žitih. Gre za kovino, ki je rakotvorna, dolgoročno pa lahko poškoduje ledvice, kjer se kopiči. Dodajajo, da če posameznik zaužije kadmij danes, bo polovica vnesene količine v njegovem telesu tudi po 40 letih.
"Ironično je, da so ljudje, ki živijo večinoma zdravo ali pa imajo vegetarijansko dieto, na koncu bolj izpostavljeni kadmiju," je komentiral profesor biologije na univerzi v Belfastu Andy Meharg. Tudi v primeru kadmija lahko njegov učinek omejimo. Zelenjavo tako moramo pred zaužitjem olupiti ali pa vsaj oprati.
Nato je tu še živo srebro. V oceane pride zaradi industrije in rudarjenja, vpliva pa na morsko hrano. Živali, ki so na vrhu prehranjevalne verige, imajo običajno najvišje stopnje živega srebra, saj je bil ta že v njihovi hrani. Ravno zato nosečnicam odsvetujejo uživanje morskega psa, mečarice in tune, ostali odrasli pa bi morali vnos takšne hrane omejiti na eno porcijo na teden.
Medtem v čaju in sladkarijah lahko najdemo aluminij. Profesor na univerzi Keele Christopher Exley pravi, da je to stoletje doba aluminija. Opozarja, da preveč aluminija v telesu, tudi v možganih, prispeva k razvoju bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen, Parkinsonova bolezen in multiplaskleroza. "Najboljše, kar lahko naredimo, je, da smo previdni. Izogibajte se predelani hrani. Kupite sveže sestavine. Izogibajte se nezdravim gaziranim pijačam, še posebej tistim v aluminijastih pločevinkah, tudi energijskim pijačam in ledenemu čaju. In ne kupujte pijač z dolgo življenjsko dobo v kartonastih škatlah, ki vsebujejo plast aluminijske folije," je dodal.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.