Najnovejša raziskava kaže, da je med letoma 1973 in 2011 število semenčic pri moških, ki živijo v razvitem svetu, drastično upadlo, povprečno za 1,4 odstotka na leto oz. v celoti za 52 odstotkov.
"Podatki so šokantni," je za Guardian povedal Hagai Levine, epidemiolog in glavni avtor študije, ki so jo opravili na hebrejski univerzi v Jeruzalemu. Nekatera zdravila za zdravljenje neplodnosti lahko predstavljajo rešitev, a je bilo malo storjenega, da bi raziskali vzroke za problem, je opozoril Levine in izpostavil, da lahko manjše število semenčic kaže tudi na slabše zdravstveno stanje med moškimi na splošno. "Gre za globalno zdravstveno težavo, ki je ne bi smeli zanemarjati."
Strokovnjaki so se že v preteklosti ukvarjali s problemom (pre)majhnega števila semenčic pri moških z Zahoda, a so bile študije pomanjkljive. Zadnja, objavljena v znanstveni publikaciji Human Reproduction Update, je zajela skoraj 185 raziskav, opravljenih med letoma 1973 in 2011 ter skoraj 43.000 moških.
Ekipa strokovnjakov je podatke razporedila geografsko, glede na to, kje so moški bivali. Upoštevali so njihovo starost in spolno dejavnost. Ugotovili so 52,4-odstotni padec v številu semenčic pri moških, ki so bivali v razvitih državah. Pri ostalih udeležencih raziskav, ki bivajo na primer v Južni Ameriki ali Avstraliji, tako drastičnega upada niso opazili.
Richard Sharpe, profesor na škotski univerzi, je pozdravil študijo in opozoril, da se nihče še ni dovolj poglobil v srčiko same težave.
Tina Kold Jensen z danske univerze pa je nad rezultati presenečena: "Mislila sem, da bo upad prenehal." Zadnjih 15 let je sodelovala v danski študiji, ki se je osredotočila na mlajše moške, ki so se nameravali pridružiti vojski. Upada števila semenčic niso opazili, je pa Kold Jensnova opozorila, da so morda moški že tako imeli manjše število semenčic.
Nekateri znanstveniki so kljub vsemu zadržani. Allan Pacey ni povsem prepričan, da gre za resničen trend: "Treba bo iti na teren. Če vzameš na primer običajen vzorec pri vsakem 18-letniku v Veliki Britaniji in vsako leto preveriš število semenčic, bo število upadalo, kar je naraven proces. Le malo dokazov imamo, da bi šlo za epidemiološko težavo."
Se pa strinja, da je pomembno opozarjati na to težavo. "Če želiš imeti otroka pri 21 letih in ti ne uspe, niti opaziš ne, da imaš morda težave. A če se ti to zgodi pri 35, ti začne zmanjkovati časa," še dodaja Pacey v opomin, da gre kljub vsemu v nekaterih primerih za resno težavo.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.