
Statistike kažejo, da so raku na modih bolj izpostavljeni tisti moški, ki se jim eno od mod ob rojstvu ni spustilo v modnik, ampak je ostalo v dimeljskem kanali ali trebušni votlini, in ga je bilo treba kasneje v modnik spustiti z operativnim posegom. Pri takšnih moških je tveganje za nastanek raka na nespuščenem modu kar 10- do 14-krat večja kot pri tistih, ki tovrstih težav z modi niso imeli.
Tveganje naj bi bilo do 10-krat večje tudi pri tistih, katerih sorodniki iz prvega kolena – torej očetje, bratje, sinovi – so že zboleli za tem rakavim obolenjem. A zanesljivih raziskav, ki bi potrjevale vlogo dednosti pri razvoju raka na modih, še ni, zato znanstveniki še ne vedo točno, kolikšno vlogo ima dednost. Nekateri pa vendarle ocenjujejo, da so dedni dejavniki pomembni v do 30 odstotkih primerov.
Ker pa je uspešnost zdravljenja odvisna predvsem od tega, v katerem stadiju raka na modih odkrijete bolezen, je še kako pomembno, da raka odkrijete čim prej.
Kakšni so prvi simptomi raka na modih in kakšne so možnosti za zdravljenje, pa si lahko preberete v članku Prepoznajte prve simptome raka na modih! na spletni strani Vizita.si.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.