V Sloveniji po zadnjih podatkih za rakom debelega črevesa in danke letno zboli več kot 1000 ljudi. Bolezni so bolj podvrženi ljudje s kroničnimi vnetnimi črevesnimi boleznimi in tisti, ki so v preteklosti že premagali kolorektalnega raka. Pri približno osmini obolelih so za nastanek bolezni krivi genski dejavniki – na primer dedna bolezen, imenovana adenomatoza polipoza, ali genska okvara, ki lahko povzroči enega od treh vrst raka, in sicer raka jajčnikov, dojke in debelega črevesa. Drugi dejavniki tveganja pa so še:
– pretirano uživanje alkohola in kajenje;
– neprimerna prehrana z veliko živalskimi maščobami in malo vlakninami;
– prekomerna telesna teža;
– telesna neaktivnost;
– starost.
Tako kot pri drugih oblikah raka je tudi pri kolorektalnem raku pomembno, da dovolj zgodaj odkrijemo prve znake bolezni in pravočasno poiščemo zdravniško pomoč. A težava je pogosto v tem, da marsikdo simptome zamenja s kakšnimi drugimi, manj nevarnimi prebavnimi motnjami oziroma obolenji. Zaradi tega veliko ljudi ne odide k zdravniku in je bolezen odkrita šele takrat, ko se rak razširi tudi v druga, bolj oddaljena tkiva in organe.
Kakšni so simptomi kolorektalnega raka in kakšne so metode zdravljenja, si lahko preberete v članku Kako prepoznati kolorektalnega raka? na spletni strani vizita.si.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.