
Znanstveniki ugotavljajo, da virus zika vsebuje 10 proteinov, vendar sta za pojav mikrocefalije pomembna le proteina NS4A in NS4B. Svoja odkritja so objavili v strokovni publikaciji Cell Stem Cell. Kot ugotavljajo, imata proteina zgolj en cilj: ovirati normalen razvoj možganov pri plodu.
Upajo, da bo v nekaj letih mogoče s cepivom targetirati škodljiva proteina, s tem pa preprečiti nastanek deformacije.
Škodljivi proteini zike napadejo celični sistem, da ta postane zmeden in nezmožen uravnavanja razvoja možganskih celic in avtofagije.
Avtofagija običajno prebavi in ubije patogene, razen v primeru flavivirusov (virus denge, hepatitis C in zika), ko avtofagija deluje v prid virusu in mu omogoča še učinkovitejše razmnoževanje. Kot razlagajo znanstveniki, zika v tem "procesu recikliranja" - kar je naloga avtofagije pri delovanju celice, energijo in hranila uporablja za svoje razmnoževanje.
Ocenjujejo, da to vodi v presnovni primanjkljaj pri nevronskih celicah, s čemer se zmožnost njihove diferenciacije in zorenja v nevrone občutno zmanjša. Oba škodljiva proteina skupaj naj bi imela zmožnost, da razvoj možganskih celic zavreta za 65 odstotkov, sposobnost celice, da bo odrasla v zdrav nevron pa se zmanjša za polovico.
Znanstveniki so zdaj na lovu za cepivom, pa tudi načinom, s katerim bi ustavili prenos virusa z okužene mame na plod ter boljšimi načini zgodnjega ugotavljanja mikrocefalije pri plodu.
Večina trenutnih ukrepov je namenjenih preprečevanju virusa, ki ga prenašajo komarji, vendar kljub četrt milijarde zapravljenega denarja, zaenkrat večjega uspeha omejevanja virusa ni, širi se namreč na nova področja. Virus se prenaša s piki komarjev, spolnimi odnosi in z mame na plod.

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.