
'Strah me je pomagati, ker ne znam'
Oživljanje ni nikakršen “bavbav”, pravijo zbrani strokovnjaki s Slovenskega reanimacijskega sveta, ki s partnerji ob prihajajočem evropskem dnevu oživljanja pripravljajo vrsto aktivnosti. Že s čisto preprostim ukrepanjem lahko rešimo človeka. Še najbolj pomembno pri vsem skupaj je, da to storimo nemudoma in ne čakamo na ostale. Takojšen začetek oživljanja namreč celo do štirikrat poveča število preživelih po srčnem zastoju, pravijo.
5 dejstev o srčnem zastoju in pomenu takojšnjega oživljanja: > Nenaden srčni zastoj je eden izmed vodilnih vzrokov smrti v razvitih državah, tudi v Sloveniji: v Evropi vsako leto doživi srčni zastoj med 350.000 in 400.000 ljudi, v Sloveniji okoli 1600 (oziroma štirje dnevno). > Takojšen začetek temeljnih postopkov oživljanja s strani očividcev lahko celo do štirikrat poveča število preživelih po srčnem zastoju. > Defibrilacija v času od 3 do 5 minut po kolapsu lahko poveča delež preživelih na od 50 do 70 odstotkov. > Znanje oživljanja v laični javnosti v Sloveniji je zelo slabo. Glede na zadnje podatke je odstotek laikov, ki pričnejo oživaljati na terenu, v Sloveniji blizu 30 odstotkov, medtem ko v bolj ozaveščenih delih Evrope prične oživljati od 50 do 70 odstotkov laikov. > Verjetnost, da oseba, ki je v srčnem zastoju, preživi, se vsako minuto, ko očividec ne oživlja, zmanjša za 10 odstotkov. Očividec, ki izvaja temeljne postopke oživljanja trikrat do štirikrat poveča verjetnost preživetja. |
Čisto vsak od nas lahko reši življenje
Strokovnjaki poudarjajo, da lahko čisto vsak od nas reši življenje, sleherni očividec, tudi otroci. “Do 70 odstotkov vseh srčnih zastojev, ki se zgodijo izven bolnišnice, se zgodi v prisotnosti družinskih članov, prijateljev in drugih očividcev. Vendar pa v zgolj redkih državah oživlja od 60 do 80 odstotkov očividcev, v večini držav pa je ta delež daleč pod 20 odstotki,” pravijo. Tudi v Sloveniji je zelo slabo. Glede na zadnje podatke le 30 odstotkov laikov začne z oživljanjem.

Podali pobudo za poučevanje oživljanja v šolah, a ministrstvo ne odgovarja
Odstotek bi lahko po njihovem mnenju spremenili z obveznim nacionalnim učenjem šolskih otrok. “Ob Evropskem dnevu oživljanja 2016 smo s sopodpisniki na Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport RS naslovili pobudo »Otroci rešujejo življenja«, s katero pozivamo k uvedbi obveznega dvournega nacionalnega izobraževalnega programa iz temeljnih postopkov oživljanja. Pobuda otroci rešujejo življenja. Nanjo do danes še nismo prejeli odgovora ministrstva, v Slovenskem reanimacijskem svetu pa smo v skladu s pobudo vložili tudi predlog dopolnitve Zakona o osnovni šoli.”
Pobuda "Otroci rešujejo življenja" je sicer osnovana na pobudi Svetovne zdravstvene organizacije in Evropskega parlamenta, še poudarjajo.
Do celotne pobude lahko dostopate TUKAJ.
Kje bodo potekali brezplačni tečaji?
Vsem, ki bi se radi na hitro, a temeljito naučili tehnik oživljanja, bodo v prihodnjih dveh tednih na voljo tečaji po številnih slovenskih krajih. Tečaji bodo večinoma potekali med 15. in 30. oktobrom. Predhodna prijava večinoma ne bo obvezna.
Glavni nosilec aktivnosti ob Evropskem dnevu oživljanja 2017 je Slovenski reanimacijski svet v sodelovanju s partnerjem Rdečim križem Slovenije in medijskim partnerjem Valom 202.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.