
Po družbenem omrežju Facebook se širi obvestilo o pomarančah, v katere naj bi bila vbrizgana z virusom HIV okužena kri. Do zdaj še nikoli nismo slišali, da bi se virus HIV lahko širil na tak način, a vendar smo dogodek preverili pri ustreznih inštitucijah.
''Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) nimamo podatkov o kakšnem prijavljenem primeru okužbe s HIV preko uživanja pomaranč, tudi ne na globalnem nivoju,'' so jasni na inštitutu. Še bolj jasen je profesor doktor Alojz Ihan, specialist klinične mikrobiologije: ''To sporočilo je bolj širjenje panike glede migrantov kot v zvezi s HIV, ki ga seveda ni mogoče širiti na tak način''.
Na NIJZ so poudarili, da do okužbe s HIV najpogosteje pride pri spolnih odnosih z okuženo osebo in ob izpostavljenosti okuženi krvi ali krvnim pripravkom, predvsem pri souporabi okuženih igel ali brizg pri injiciranju prepovedanih drog. Možen je tudi prenos z okužene matere na otroka med nosečnostjo, v času poroda ali po porodu z dojenjem.
Za preprečevanje prenosa okužbe s HIV ob izpostavljenosti okuženi krvi je najpomembnejše preprečevanje rabe prepovedanih drog in posledic, vključevanje uživalcev prepovedanih drog v zdravljenje (tudi substitucijsko zdravljenje) in programe zmanjševanja škode med injicirajočimi uživalci drog (tudi z dostopnostjo čistih igel in brizg ter ostalega pribora za injiciranje). Širjenje bolezni prek spolnih odnosov pa seveda lahko preprečimo z uporabo kondoma.
''S stališča varnosti hrane lahko dodamo, da ne glede na to, kako in s čim so poškodovane ali spremenjene pomaranče, kot take potem niso primerne za uživanje pri ljudeh in tudi niso varne, zato ne smejo biti v prometu. Odgovornost je na strani tistega, ki jih trži,'' so še pojasnili na NIJZ.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.