31. januar je vsako leto Dan brez cigarete in številne pristojne ustanove ga izkoristijo za to, da opozorijo na nevarnosti kajenja. Na ministrstvu za zdravje pa z zapisom na svoji spletni strani kadilce letos pozivajo, naj dan izkoristijo za opustitev kajenja.
Kot opozarjajo, kajenje dokazano povzroča raka, vpliva na pojav bolezni srca in ožilja ter številnih drugih bolezni in zdravstvenih težav. "Vsako leto pri nas zaradi kajenja umre skoraj 3.600 kadilcev, to je 10 ljudi vsak dan, od teh jih četrtina umre pred 60. letom starosti," navajajo žalostno statistiko.
Še bolj zaskrbljujoče – leta 2014 je raziskava pokazala, da so med petnajstletniki štirje od desetih že poskusili kaditi, vsaj enkrat na teden ali pogosteje kadi skoraj 15-odstotkov petnajstletnikov, vsak dan pa 10 odstotkov le-teh.
Da bi te stroške oklestili, država sicer napoveduje uvajanje ukrepov, s katerimi bi sledili državam kot so Nova Zelandija, Irska, Škotska, Finska in Norveška, ki nameravajo ustvariti "družbo brez tobaka".
Prihajajo novi ukrepi za preprečevanje kajenja
Da so novi ukrepi nujni, menijo tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Novih ukrepov, razen davčnih, namreč nismo sprejeli že vse od leta 2007, pravijo. Helena Koprivnikar pravi, da je bil tako zadnji uvedeni ukrep popolna prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Osnovni cilj tega ukrepa, to je zmanjšati izpostavljenost prebivalcev Slovenije tobačnemu dimu, je bil uspešno dosežen, ukrep je začasno vplival tudi na delež kadilcev, ki se je po letu 2007 za kratko obdobje znižal, a kasneje, kot potrjujejo tudi najnovejši podatki, ponovno zrasel na nivo pred uvedbo ukrepa.
Strokovnjaki tako predlagajo uvedbo "številnih dokazano učinkovitih ukrepov" - znatno višanje obdavčitve in cen tobačnih izdelkov, popolno prepoved oglaševanja in razstavljanja tobačnih izdelkov, enotno (standardizirano) embalažo, dodatne ukrepe za zmanjšanje dostopnosti tobačnih izdelkov mladoletnim (vključno z uvedbo licenc za prodajo tobačnih izdelkov), strožje izvajanje zakonodaje in višje kazni za kršitve.
Opustiti kajenje je veliko težje kot prižgati prvo cigareto
Iz podatkov NIJZ še izhaja, da opustiti kajenje ni tako enostavno. "Raziskave kažejo, da veliko kadilcev poskuša opustiti kajenje dvakrat, trikrat, tudi sedemkrat ali osemkrat, preden jim to uspe," pišejo.
Ne gre pa za nemogoč podvig, pravi mag. Tadeja Hočevar na spletni strani NIJZ: "Med kadilci je zaradi običajno več neuspešnih poskusov opuščanja kajenja dokaj razširjeno prepričanje, da se kajenja ne da opustiti oziroma, da je opustitev prevelik zalogaj. Opuščanje kajenja res lahko predstavlja velik izziv, vendar ni nekaj nemogočega in pri tem posameznik lahko poišče podporo strokovnjakov."
Ko zvezdniki oglašujejo smrtonosno razvado najbolj ranljivim skupinam
Strokovnjaki sicer priznavajo, da je priljubljenost cigaret med mladimi, ki jim je sicer v teoriji jasno, da je kajenje škodljivo, ne zavedajo pa se nujno, da je izjemno škodljivo tudi "vikend kajeneje", težko omejiti.
Po podatkih ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje vsebuje tobačni dim 250 škodljivih kemikalij, od katerih jih je 69 znanih po tem, da lahko povzročijo raka.
Na uradu za mladino zato ob letošnjem dnevu brez cigarete izpostavljajo vlogo mladinskih organizacij v preprečevanju kajenja, saj lahko kot preko različnih načinov vplivajo na oblikovanje mnenj in vedenjskih vzorcev mladih.
Ugotavljajo namreč, da 80-90 odstotkov kadilcev začne kaditi prav v asolescenci.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.