Največjo nevarnost predstavljajo UVB in UVA žarki, ki lahko poškodujejo celični dedni material, kar vodi v nastanek kožnega raka, pojasnujejo strokovnjaki Lekarne Ljubljana. Tako v svetu zaradi poškodovanega dednega materiala vsako leto diagnosticirajo med dva in tri milijone primerov nemelanomskega raka, 130.000 ljudi pa na novo zboli za malignim melanomom, kar pomembno prispeva k stopnji umrljivosti belopolte populacije, saj za kožnim rakom letno umre 66.000 ljudi.
Toplotni udar
Zaradi alergije na sonce trpi skoraj vsak peti Evropejec, ena od možnih posledic pretirane izpostavljenosti soncu pa je tudi toplotni udar, ki nastane kot posledica dehidracije, izgube telesne tekočine in elektrolitov. Dehidracijo pospeši povečano znojenje in pitje alkoholnih pijač. Simptomi, ki kažejo na nevarnost toplotnega udara, so glavobol, slabost, bruhanje, omedlevica in zamegljen vid. Toplotni udar lahko vodi v delirij, komo in smrt, zato je treba ob prvih znakih poiskati zdravniško pomoč.
Porjavele prej ostarele?
Strokovnjaki pravijo, da se pri dolgoletnem prekomernem izpostavljanju sončnim žarkom koža ne uspe več v celoti obnoviti, nastajajo zadebelitve in postane izsušena. Z drugimi besedami – koža se hitreje postara.
Kako se zaščititi?
Med nasveti za varno izpostavljenost soncu v Lekarnah Ljubljana priporočajo, da poleg senčne lege, ustrezne obleke, pokrival in očal uporabljamo pripravke za sončenje kot najpomembnejšo zaščito pred posledicami prekomernega sončenja. Najbolj učinkoviti so pripravki, ki vsebujejo kombinacijo enih in drugih UV filtrov.
UV faktor varovalnega pripravka za sončenje pove, kolikokrat dlje je lahko oseba na soncu, ne da bi dobila opekline, v primerjavi z nezaščiteno kožo. Večji kot je ta faktor, manjši delež UV žarkov doseže kožo. Kot primer navajajo, da zaščitni faktor 30 zmanjša sevanje na koži za 96,7 odstotka.
Višji zaščitni faktor – več neželenih učinkov
Ob tem je za dosego zaščitnega faktorja 50 treba v pripravek vgraditi veliko večje koncentracije UV filtrov, kar pomeni tudi večje tveganje za pojav neželenih učinkov, povezanih z njihovo uporabo, kot so na primer alergije. Zato je po navedbah lekarn smiselnost uporabe pripravkov z zaščitnimi faktorji nad 30 zelo vprašljiva.
Med uporabo krem pazite na uživanje zdravil
V kombinaciji s sončnimi žarki lahko zelo hude alergije povzročajo tudi nekatera zdravila, zato se je o izbiri primernega pripravka za sončenje najbolje posvetovati s strokovnjakom, ki pozna tako delovanje človeškega organizma, sestavo in vlogo posameznih sestavin pripravkov za sončenje ter vpliv sončenja v primeru jemanja zdravil, so še zapisali.
Zavarujte svoje otroke
Ustrezna zaščita kože je zlasti pomembna pri otrocih, katerih koža je tanjša in bolj občutljiva kot koža odraslih, še opozarjajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.