
26. junij je svetovni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu prometu s prepovedanimi drogami. Po podatkih Združenih narodov skoraj 200 milijonov ljudi na svetu vsaj enkrat na leto zlorablja prepovedane droge, kot so kokain, marihuana, halucinogeni ali opijati. Od teh jih je 25 milijonov zasvojenih z drogami. Vsako leto zaradi bolezni, povezanih z drogami, umre 200.000 ljudi. Razširjenost uporabe drog med mladimi je več kot dvakrat višja kot med splošno populacijo oziroma trikrat višja v primeru konoplje.
Različne ankete po navedbah Inštituta za varovanje zdravja kažejo, da uporaba drog pri nas narašča.
Nasprotno po podatkih iz poročila Carinske uprave za leto 2011 upada količina drog, ki jih letno zaseže slovenska carina, predvsem heroina. Vzrok za to na upravi vidijo v tem, da se je klasična balkanska pot, ki je z Balkana proti Evropi potekala preko Slovenije, pomaknila nekoliko severneje in zdaj poteka prek Bolgarije, Romunije in Madžarske.
Odvajanje je dolgotrajno in ne nujno uspešno
Lani je bilo v centrih za odvajanje od odvisnosti evidentiranih 3332 uživalcev drog, okoli 800 jih je tam iskalo pomoč zaradi uživanja heroina. Velika večina je brezposelnih, povečuje se število zasvojenih med ljudmi z višjo in visoko izobrazbo ter nedokončano osnovno šolo, v poročilu poroča Inštitut za varovanje zdravja.
Natančnega števila uživalcev drog v Sloveniji sicer ni, je pa bilo v programih za odvajanje odvisnosti lani obravnavanih 4197 zasvojenih, med njimi je bilo 3547 vključenih v vzdrževalno zdravljenje. To pomeni, da so namesto heroina na stroške zdravstvene blagajne uživali metadon ali kateri drugi nadomestek, ki telesu škoduje nekoliko manj, a ne ozdravi odvisnosti.
Za izvedbo programov odvajanja odvisnosti od drog pri nas skrbijo psihiatrične bolnišnice in zavodi ter druge ustanove nevladnih organizacij, kjer pa imajo vse večje težave s financiranjem programov. Zato morajo denar pogosto prispevati tudi zasvojenci ali njihovi starši. Postopek odvajanja je sicer dolgotrajen, izid pa negotov.
Slovenci in uporaba drog
Pilotna raziskava o uporabi drog pri nas, ki je bila izvedena leta 2010, je razkrila, da je katero izmed prepovedanih drog kadar koli v življenju uporabilo 17 odstotkov vprašanih, večinoma marihuano, kokain, ekstazi ali amfetamine.
Pri dovoljenih drogah pa so ugotovili, da je v 12 mesecih alkohol pilo 78 odstotkov vprašanih, kadilo pa jih je 22 odstotkov.
Reprezentativna raziskava HBSC pa je ugotovila, da je marihuano poskusilo kaditi že 18 odstotkov petnajstletnikov, njihovo število se je tako po nekaj letih upadanja spet povečalo, odstotek in pol pa naj bi jih že poskusilo tudi heroin.
Podatki o uporabi alkohola in tobaka med mladostniki, starimi od 11 do 15 let, pa kažejo, da po alkoholnih pijačah posega 60,8 odstotka slovenskih mladostnikov, enkrat tedensko pa jih pije približno 12 odstotkov. Kaditi jih je že poskusilo nekaj manj kot 30 odstotkov, vsaj eno cigareto na teden pa redno prižge nekaj manj kot osem odstotkov.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.