
To je spremenila ekipa raziskovalcev z ljubljanske Visoke šole za storitve (VIST) v sodelovanju z Inštitutom za nutricionistiko in Univerzo v Ljubljani. Iskali so odgovor na vprašanje, kakšen vpliv na stanje kože ima koencim Q10, ko ga zaužijemo.
V raziskavo, ki je trajala 12 tednov, so vključili 33 prostovoljk. "Prostovoljke smo razdelili v tri skupine, ki so uživale izdelek brez koencima Q10 (placebo) in z dvema različnima odmerkoma koencima Q10 – po 50 in 150 mg dnevno. Preverili smo, ali koencim Q10 res prispeva k zaščiti kože pred UV-žarki, hkrati pa smo ocenjevali stanje gub, mikroreliefa, gladkosti in strukture kože pred med in po zaključeni 12-tedenskem uživanju koencima Q10 ter merili nekatere parametre kože, predvsem vlažnost, elastičnost, globino in prostornino gub," je potek raziskave opisala vodja raziskovalne skupine na VIST Katja Žmitek. Odrasli s hrano sicer povprečno zaužijemo do 10 mg koencima Q10 dnevno.
"Raziskavo smo izvedli z uporabo sirupa, obogatenega z vodotopno obliko koencima Q10. Koencim Q10 se v obliki prehranskih dopolnil v svetu uporablja že več desetletij, precej več kot desetletje tudi v Sloveniji, vendar je zaradi njegove maščobotopne narave značilno, da se iz večine prehranskih dopolnil absorbira mnogo slabše kot iz hrane. Preprosto povedano to pomeni, da se zelo velika večina koencima Q10 iz prehranskih dopolnil izgubi. Ta problem smo pred časom uspešno rešili s kolegi s Kemijskega inštituta v Ljubljani – razvili smo novo, inovativno vodotopno obliko, za katero smo tudi dokazali, da se bistveno bolj učinkovito vsrka v telo," je pojasnil dekan VIST Janko Žmitek.
In rezultati? Ugotovili so vrsto ugodnih vplivov koencima Q10 na stanje kože. "Po 12 tednih uživanja koencima Q10 v obliki sirupa so rezultati pokazali značilno izboljšanje gladkosti kože pri treh četrtinah prostovoljk. Izboljšal se je tudi mikrorelief kože, kar pomeni da so drobne gube postale manj izrazite. Površina gub ob zunanjem očesnem kotu se je zmanjšala pri večini prostovoljk, ki so uživale koencim Q10, v povprečju za 11%. V skupini, ki je uživala višji odmerek koencima Q10 smo opazili tudi zmanjšanje vidnosti gub na drugih delih obraza," je povedala soavtorica raziskave Tina Pogačnik.
Kljub drugačnim pričakovanjem pa raziskava ni potrdila, da uživanje koencima Q10 zmanjšanje občutljivosti kože na UV-žarke.
Raziskava je bila objavljena v ugledni znanstveni reviji Biofactors.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.