V Bruslju so predstavili prvo raziskavo o politiki in običajih na področju HIV. Slovenija se je med 29 državami skupaj s Slovaško uvrstila na šesto mesto najboljših držav za bolnike z aidsom. Osvojila je 756 točk od možnih 1000. Na prvo mesto se je sicer uvrstil Luksemburg (857), ki mu sledita Malta (791) in Švica (775).
Slovenija ima malo obolelih za aidsom. Za bolnike skrbi dobro, a pozablja za preventivo. ''Spolna vzgoja bi morala biti obvezna v vseh šolah, s čimer bi zagotovili vsesplošno osveščenost javnosti. Prav tako bi bilo treba vzpostaviti nacionalni načrt za preglede nosečnic za preprečevanje prenosa okužbe z matere na otroka,'' je prepričana Beatriz Cebolla, vodja raziskave Evropskega indeksa HIV (EHIVI).
V vseh članicah Evropske unije število okuženih s HIV narašča, finančna sredstva za preprečevanje širjenja smrtonosnega virusa pa so povečini vse manjša. Vse več ljudi naj bi se predajalo tvegani spolnosti, obsojanje okuženih pa je problem v številnih državah, pri čemer so okuženi tarče tako v službi kot v šolah. V nekaterih so lahko bolniki celo sodno preganjani tudi, če so bolezen širili nenamerno, nevedoč za okužbo. Predvsem revni imajo ponekod po Evropi slab dostop do zdravil, v vzhodnoevropskih državah se okužba hitro širi tudi v zaporu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.