
Čeprav se sliši neverjetno, italijanski nevrokirurg Sergio Canavero v roku dveh let napoveduje prvo transplantacijo glave. Canavero trdi, da je operacija tehnično že povsem izvedljiva. Kot pojasnjuje, želi pomagati osebam, ki bolehajo za hudo obliko nevromišičnih obolenj ter tetraplegikom. Podrobnosti projekta bo letos junija predstavil na konferenci v Marylandu.
Ko je leta 2013 prvič predstavil to revolucionarno idejo, so mu številni očitali neetičnost. "Če družba ni pripravljena, potem projekta ne bom izvedel. A če tega ne izvedemo v ZDA in Evropi, ne pomeni, da ga ne bo kdo izvedel, kjer drugje na svetu," pravi Canavero.
Operacija bi potekala v globoki hipotermiji. Tkivo okoli vratu bi razrezali, glavne krvne žile pa bi skupaj pripojili s pomočjo manjših cevk. Hrbtenjačo bi prerezali z zelo ostrim skalpelom, da bi rez povzročil čim manj poškodb hrbtenjače. Ko bi zaključili z operacijo, bi bolnika za štiri tedne obdržali v umetni komi. S tem bi preprečili njegovo gibanje in mu omogočili okrevanje. Ko se bo bolnik zbudil, Canavero optimistično pričakuje, da bo čutil svoj obraz. V roku enega leta pa naj bi shodil.
Leta 1970 je ekipa zdravnikov v Cleveland pod vodstvom Roberta Whitea že izvedla transplantacijo glave na opici, a je opica deveti dan po posegu umrla.

Canavero je nevrokirurg, ki se ga je prijel vzdevek Frankenstein. Svetovno znan je postal leta 2008, ko je z elektrostimulacijo iz globoke kome prebudil 20-letnico, ki je po prometni nesreči vegetirala kar dve leti.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.