Raziskava ameriškega otroškega endokrinologa Roberta Lustiga je pokazala, da je sladkor še večja grožnja našemu zdravju, kot nekateri predvidevajo. Izsledki raziskave namreč kažejo, da sladkor povzroča visok pritisk in bolezni srca, ne glede na to, ali se zaradi zaužitega sladkorja redite ali ne.
Zdravnik Robert Lustig, ki je znan po svoji knjigi Mastna laž: Grenka resnica o sladkorju, je za britanski časnik The Guardian pojasnil, da se je zdravstveno stanje 43 otrok v raziskavi izpoljšalo, ko so sladkor zamenjali s škrobnatimi živili, tudi s čipsom. Jedli so enako količino kilokalorij kot prej, le da so jih dobili z drugo hrano, pa je presnovni sindrom, ki lahko povzroči diabetes, izginil. To je dokaz, je prepričan Lustig, da niso vse kilokalorije enake. To sicer trdi že v svoji knjigi.
V raziskavi je sodelovalo 43 predebelih otrok, starih med devet in 18 let, vsi pa se zdravijo na kliniki dr. Lustiga zaradi težav s težo in povezanih zdravstvenih težav, kot je visok pritisk. Devet dni so jim pripravljali hrano, kjer je bil vnos sladkorja zmanjšan z 28 odstotkov vse pojedene hrane dnevno na 10 odstotkov, vnos fruktoze, ki velja za posebej problematično, pa so zmanjšali z 12 na štiri odstotke. Sladkor in sladke jedi so nadomestili s škrobnatimi živili, kot so hrenovke v testu, čips in pica. Po devetih dneh se je po trditvah znanstvenikov zdravstveno stanje in presnova otrok izboljšalo. Znižal se jim je pritisk, ravni slabega holesterola so se znižale, ravni inzulina v krvi pa so se zmanjšale za tretjino. Prav tako se je izboljšalo delovanje jeter.
A čeprav je Robert Lustig prepričan, da je z najnovejšo raziskavo dokazal svoje, mu drugi znanstveniki ne prikimavajo. "Rezultati me niso prepričali. Gre za zelo majhen vzorec," pravi profesor na medicinski fakulteti univerze v Glasgowu Naveed Sattar. "Metabolizem se pri ljudeh, ki izgubljajo kilograme, tudi če čisto počasi in malo, hitro spremeni. Treba je pogledati rezultate potem, ko ljudje nehajo hujšati. Na splošno se mi zdi, da je raziskava zanimiva, še zdaleč pa ni prepričljiva," še pravi Sattar.

Tudi profesor nutricionistike in dietetike na londonskem King’s College Tom Sanders pravi, da je treba na raziskavo gledati z določeno mero skepticizma. "Raziskava ni primerjala teh otrok z otroci s podobno težo in zdravstvenimi težavami, ki bi jedli sladkor še naprej. Namesto tega so primerjali iste otroke pred in med dieto. Je pa splošno znano, da otroci ne priznavajo, koliko sladkorja v resnici konzumirajo, predvsem, koliko sladkih pijač popijejo in koliko čokoladic pojedo. Torej so rezultati študije lahko le posledica manjšega vnosa kilokalorij," opozarja Tom Sanders.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.