FIT 24UR

Skrivnosti otrokovega joka

Ljubljana, 07. 08. 2009 07.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Jok je edini jezik, ki ga dojenček pozna. Zanj ne obstaja jezikovna šola, nima sklanjatev in glagolov. Odrasli se ga lahko brez pomoči naučimo razumeti že v nekaj tednih življenja z dojenčkom. Ga vi razumete?

dojenček joka
dojenček joka FOTO: iStockphoto

Si lahko zamislite življenje, v katerem otroci nikoli ne jokajo? Težko! Če vaš otrok ne bi jokal, ne bi vedeli, da ima mokro plenico, da je lačen, preplašen, utrujen, bolan, nesrečen ... Otrok bi bil lahko v veliki nevarnosti, če ne bi z jokom pritegnil vaše pozornosti v trenutku, ko bi vas potreboval. Refleks jokanja je zato eden od najvažnejših v njegovem življenju. Vsak jok ali kričanje se ne sliši dobro za vaša ušesa, ampak morate priznati, da je učinkovit. Prebudi vas, ko ste v najlepšem spancu ali ste v drugi sobi ali spuščate vodo v kad ... Kar pa je najbolj zanimivo, z jokom se otrok niti malo ne zaveda, da kliče vašo pomoč. Enostavno se pritožuje sam sebi.

Več vrst joka

Otrok bo do četrtega ali do šestega meseca razvil še nekatere učinkovite metode izražanja (vzkliki, brblanje) in šele takrat bo počasi začel razumeti manipulacijsko moč jokanja, prav tako tudi tistega „lažnega“. To ne pomeni, da začnite uporabljati preventivne ukrepe proti manipulaciji in pustite otroka, da nemočno joka. S tem se boste ukvarjali naslednjih šest mesecev. Dobro pa je, da čimprej spoznate "slovar" otrokovega joka.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.