FIT 24UR

Skoraj vsak 10. Slovenec je astmatik

Ljubljana, 04. 05. 2010 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Astma je najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen otrok in mladine, obolelih pa je vse več. Bolezen, ki sicer lahko tudi ogroža življenje bolnika, je na srečo mogoče zelo uspešno zdraviti.

dihanje, respirator
dihanje, respirator FOTO: iStockphoto
Pri zdravljenju astme je preventivno ukrepanje izjemnega pomena, poleg jemanja zdravil pa lahko telesna aktivnost postane ena od najpomembnejših preventivnih zdravstvenih metod pri astmatikih.

Danes je svetovni dan astme, ki je letos posvečen celostni obravnavi bolnikov s to boleznijo. Astma je najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen otrok in mladine, za katero boleha vse več ljudi. Raziskave kažejo, da je okoli pet do 10 odstotkov prebivalcev v Sloveniji astmatikov.

Pogostost astme se še veča, zlasti na razvitejših območjih, kjer je tudi več alergijskih bolezni, pojasnjujejo na Kliniki Golnik. Slabo zdravljena astma lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost življenja bolnika oziroma ga celo nevarno ogroža.

Astmo je večinoma mogoče zelo uspešno zdraviti. Pravilno zdravljen bolnik z astmo nima težav, je normalno telesno zmogljiv, nima nočnih poslabšanj astme in ima normalno pljučno funkcijo.

Kot poudarjajo na Kliniki Golnik, je vsak bolnik odgovoren za zdravljenje njegove astme. "Brez znanja o astmi, poznavanja vprašalnika o urejenosti astme, obvladanja samozdravljenja poslabšanja astme in upoštevanja zdravnikovih navodil zdravljenje astme ne bo učinkovito," poudarjajo.

Astmo označuje posebno "astmatsko" vnetje dihalnih poti. Vzrok vnetja sicer ni poznan, vnetje pa še pospešujejo in s tem astmo poslabšujejo alergeni, virusi in nekatere bakterije, pojasnjujejo na Golniku. Zaradi vnetja so dihalne poti zožene, še dodatno se zožijo zaradi številnih dražljivcev (npr. tobačnega dima) ali nespecifičnih dejavnikov (npr. hladnega in suhega zraka). Običajni simptomi astme so težko dihanje, kašelj, tiščanje v prsih oz. piskajoče dihanje.

Kako zdravimo astmo, kaj storiti ob asmatičnem napadu in kaj so sprožilci napada, pa preverite na Vizita.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

davkoplacevalka
05. 05. 2010 17.58
Še en problem glede astme imamo,pa si ga tudi stroka ne upa izpostaviti, ker je denar sveta vladar! To je industrijsko onesnaževanje, sežigalnice ,termoelektrarne ,kemična industrija, proizvodnja in uporaba azbesta!
bigich
05. 05. 2010 00.15
Cloveku se mora direktirat draga moja... ce ne bi bilo tega bi eni se danes neznali 5 5 pri 30 letih starosti ...
bigich
05. 05. 2010 00.14
+1
Ko sprejmemo zakon o ritopikih bo vsak 3tji
Blaz Lesjak
04. 05. 2010 14.07
sam sem astmatik in vem kakop je hudo
Vesna Žnidar 1
04. 05. 2010 11.42
Sama sem kadilka, vendar sem uvidevna do nekadilcev....če vidim da se nekje ne kadi se umaknem, ker vem da jim škodi (meni tudi pa vendar) in je moteče...tudi sama ne maram da nekdo piha vame...kajenje je res slaba razvada vendar kdo sem jaz da bi dktirala drugam kaj lahko in česa ne smejo? Je pa lepo da so se odločili nekaj narest glede astme
fsad
04. 05. 2010 10.48
velik problem je kajenje ko folk kadi kjer jim pač paše veliko jih kadi kar na vlakih na in tam se človek nima kam umaknit pred dimom!
Trkoglav
04. 05. 2010 10.20
7., 8., 9. in 10 pa čapko, tako da ni sile
novaroza
04. 05. 2010 10.20
Lepo, da se trudijo in zdravijo astmo. Toda, zakaj ne raziščejo kaj v Sloveniji je tako škodljivo v zraku, da število bolnikov z astmo raste? Kako to, da obolevajo tudi otroci in zakaj? Naj odgovorni najdejo vzroke tega obolevanja in poskrbijo, da se to odpravi. Ne more biti vzrok samo v cvetnem prahu, drevesa in rože cvetijo stoletja in stoletja, pa prej astme ni bilo. Vemo, da je najpogostejši vzrok astme na čustveni ravni. Mogoče pa otroci in tudi odrasli ne bi tako pogosto obolevali, če bi bili delovni čas bolj prijazen, če bi imeli več časa za sebe in svoje potomstvo in če bi s svojim delom zaslužili za kvalitetno življenje brez ustrahovanja in raznih stresov. Še dobro, da sploh živimo, ko imamo takšno obupno stanje v Sloveniji. V izobilju imamo samo nesposobne politike in gospodarstvenike, pa seveda lepo naravo, ki jo z veseljem uničujemo????