Danes je svetovni dan astme, ki je letos posvečen celostni obravnavi bolnikov s to boleznijo. Astma je najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen otrok in mladine, za katero boleha vse več ljudi. Raziskave kažejo, da je okoli pet do 10 odstotkov prebivalcev v Sloveniji astmatikov.
Pogostost astme se še veča, zlasti na razvitejših območjih, kjer je tudi več alergijskih bolezni, pojasnjujejo na Kliniki Golnik. Slabo zdravljena astma lahko povzroča hude neprijetnosti, pomembno zmanjšuje kakovost življenja bolnika oziroma ga celo nevarno ogroža.
Astmo je večinoma mogoče zelo uspešno zdraviti. Pravilno zdravljen bolnik z astmo nima težav, je normalno telesno zmogljiv, nima nočnih poslabšanj astme in ima normalno pljučno funkcijo.
Kot poudarjajo na Kliniki Golnik, je vsak bolnik odgovoren za zdravljenje njegove astme. "Brez znanja o astmi, poznavanja vprašalnika o urejenosti astme, obvladanja samozdravljenja poslabšanja astme in upoštevanja zdravnikovih navodil zdravljenje astme ne bo učinkovito," poudarjajo.
Astmo označuje posebno "astmatsko" vnetje dihalnih poti. Vzrok vnetja sicer ni poznan, vnetje pa še pospešujejo in s tem astmo poslabšujejo alergeni, virusi in nekatere bakterije, pojasnjujejo na Golniku. Zaradi vnetja so dihalne poti zožene, še dodatno se zožijo zaradi številnih dražljivcev (npr. tobačnega dima) ali nespecifičnih dejavnikov (npr. hladnega in suhega zraka). Običajni simptomi astme so težko dihanje, kašelj, tiščanje v prsih oz. piskajoče dihanje.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.