
Stigmatizacija mensturacije tudi pomeni, da ženske ne iščejo pomoči in informacij o tem naravnem procesu. "Pomanjkanje stranišč v šolah je eden ključnih razlogov, da mnoge mlade punce zapustijo šolanje, ko dosežejo puberteto," pravi Barbara Frost iz humanitarne organizacije WaterAid.
V nekaterih državah je menstruacija celo takšen tabu, da dekleta o tem ne govorijo niti s svojimi materami. Nedavna raziskava je namreč pokazala, da več kot 70 odstotkov deklic v Indiji sploh ni vedelo, kaj se z njimi dogaja, ko so dobile prvo mesečno perilo.

Menstruacija lahko povzroči prebavne motnje
Menstrualni ciklus uravnavajo hormoni v krvi. Sredi ciklusa se v krvi poveča količina hormona progesterona, ki pomaga telesu, da se pripravi na morebitno vsaditev zarodka ter ustavi krčenje maternice. S tem pa se lahko upočasni tudi revesje, kar mnogim lahko povzroči zaprtje ali napihnjenost. Po nekaj dneh, tik pred menstruacijo, nivo progesterona upade, kar povzroči, da je črevesje razbremenjeno še bolj kot običajno. Prav to naj bi bil vzrok, da imajo nekatere ženske v času menstruacije diarejo.
Fiziološka razlaga za bolečine med mentruacijo
Menstrualni krči so posledica krčenja maternice. Prostaglandini, molekule, ki spadajo med tkivne hormone, sprožijo krčenje materničnih mišic. Če so te molekule preveč nakopičene, to povzroči, da se maternica preveč močno skrči. S tem se zmanjša dotok krvi, kar pa pozvroči ostro bolečino.
Ženska vsak mesec izgubi do 40 mililitrov krvi
Koliko krvi izgubi ženska med menstruacijo, je težko natančno določiti, a pa po nekaterih ocenah ženska v treh do petih dneh izgubi od 30 do 40 mililitrov krvi. Povprečni higienski vložki pa vpijejo okoli 5 mililitrov krvi.
A tudi pri tem se ženske razlikujejo, nekatere imajo namreč zelo močno mesečno perilo in izgubijo tudi več kot 80 mililitrov krvi v enem mesecu.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.