Začenja se evropski teden promocije testiranja na okužbo z virusom HIV, ki letos poteka pod geslom Govori o HIV, testiraj se. Z njim želijo spodbuditi testiranje zlasti v ogroženih skupinah – v Sloveniji so to v prvi vrsti moški, ki imajo spolne odnose z moškimi.
V Sloveniji se za testiranje še vedno odloči izjemno malo ljudi, med nami pa jih po ocenah biva med 150 in 200, ki so okuženi, a za to ne vedo. Prav ti v največji meri širijo bolezen naprej, je poudaril Janez Tomažič s klinike za infekcijske bolezni ljubljanskega kliničnega centra.
V Sloveniji sicer na leto odkrijejo med 40 in 50 okuženih. In kakšni so podatki za letos? Do 18. novembra so prepoznali 43 novih okužb z virusom HIV, diagnozo aids so do tega datuma letos postavili pri 15 osebah, umrl pa je en bolnik z aidsom. Pri 14 bolnikih, ki so letos zboleli za aidsom, so šele ob tem tudi odkrili okužbo s HIV, je povedala v. d. generalne direktorice za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Mojca Gobec.
Pri več kot polovici virus HIV odkrijejo šele v pozni fazi, ko bi že morali jemati retrovirusna zdravila, pri četrtini novoodkritih je okužba napredovala v aids. Irena Klavs z Nacionalnega inštituta za javno zdravje pri tem opozarja, da se delež poznih diagnoz okužbe v EU znižuje, a v Sloveniji takšnega trenda ni.
Zgodnje prepoznavanje okužbe z virusom HIV je pogoj za pravočasno zdravljenje, za daljše in kakovostnejše življenje okuženih in tudi za preprečevanje širjenja okužbe. S pravočasnim zdravljenjem namreč po Tomažičevih besedah v tolikšni meri znižajo količino virusa v telesu, da zmanjšajo možnost prenosa z nezaščitenim spolnim odnosom na druge osebe za 90 odstotkov.
Kot izredno problematično je Tomažič izpostavil dejstvo, da osebe, pri katerih odkrijejo okužbi, kljub pozivom zdravstvenega osebja ne pripeljejo svojih spolnih partnerjev na testiranje.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.