Leta 2010 so se po 10 letih v Sloveniji znova pojavile ošpice, za katerimi so oboleli trije ljudje. Eden je bil tujec, nato sta zbolela še dva Slovenca. Lani je bilo že 22 bolnikov z ošpicami, med njimi je bilo šest primerov vnesenih iz tujine, natančneje iz Francije, Italije in Romunije. Večina – 81 odstotkov – bolnikov je bila stara med 30 in 49 let. Po polletni odsotnosti bolezni so nato v drugem tednu letošnjega leta že zabeležili prvi primer ošpic pri osebi, ki je pripotovala s Kube.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v svojem nedavnem poročilu lani opozorila na resne javnozdravstvene posledice, ki jih prinašajo številni izbruhi ošpic po evropskih državah. V letu 2011 je bilo do oktobra po Evropi zabeleženih več kot 26.000 primerov ošpic, in sicer več kot polovica v Franciji. Umrlo je devet ljudi, v Franciji šest. Zato na WHO poudarjajo nujnost ukrepanja držav za preprečitev nadaljnjih izbruhov ošpic, predvsem s povečanjem precepljenosti proti ošpicam. Ukrepanje je posebej pomembno v prvih mesecih leta, ko je prenos ošpic običajno najbolj pogost.
WHO in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) pozorno spremljata epidemično pojavljanje ošpic po Evropi in v posameznih državah, saj želita zajeziti širjenje. Cilj je do leta 2015 odpraviti ošpice v Evropi, kar bo mogoče doseči le z doseganjem in vzdrževanjem visokega deleža cepljenih v vseh državah. Na Inštitutu za varovanje zdravja zatrjujejo, da Slovenija relativno dobro obvladuje ošpice z visokim deležem cepljenih.
"Tako se ošpice pri nas več let sploh niso pojavljale, v zadnjih dveh letih pa se je pojavilo nekaj primerov ošpic, ki pa se niso širile v večje izbruhe. Primere so vnesli v državo ljudje, ki so se okužili v tujini. Kljub visoki precepljenosti otrok – v Sloveniji imamo v zadnjih 10 letih okrog 95-odstotno precepljenost med otroki, saj je cepljenje obvezno – problem lahko predstavlja kopičenje necepljenih otrok. Taki skupki nezaščitenih oseb namreč vedno predstavljajo potencialno grožnjo za širjenje ob vnosu ošpic v državo," so sporočili.
Cepljenje priporočajo vsem, ki ošpic niso preboleli ali niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva, posebej tistim, ki potujejo v države, kjer se pojavljajo ošpice. Zelo pomembno je tudi, da so zaščiteni zdravstveni delavci. V Sloveniji je bilo sicer obvezno redno cepljenje z enim odmerkom cepiva od leta 1968 do 1978. Zatem je bilo do leta 1990 obvezno cepljenje z dvema odmerkoma cepiva, od leta 1990 pa je kombinirano cepljenje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.