Ta teden je Slovenijo pretresla zgodba ženske, ki je prišla v ljubljansko porodnišnico 8 dni čez rok; poslali so jo ven in medtem, ko se je sprehajala po Ljubljani, je otrok umrl. Žalost in nesreča sta neizmerni. Vsaka takšna smrt otroka in tudi vsak otrok, ki se rodi s poškodbami, je namreč tragedija, ki je nič ne more zmanjšati. Je pa dejstvo, da imamo v naših porodnišnicah na 1000 rojstev dva mrtvorojena otroka, kar je skoraj najmanj na svetu. Manj smrti med novorojenčki imajo le Skandinavci.
Sloveniji imamo 14 porodnišnic in naše porodnišnice so med najbolj varnimi in uspešnimi na svetu. Prednost majhnih porodnišnic je bolj domače okolje, a prednost večjih porodnišnic je boljša usposobljenost, če pride do zapletov. Ko gre kaj narobe, otroke iz mnogih slovenskih porodnišnic prepeljejo v Ljubljano, kjer je na voljo celotno zalednje ljubljanskega kliničnega centra. V ljubljanski porodnišnici imajo največ porodov, in sicer okrog 6 tisoč na leto.
V mariborski porodnišnici imajo okrog 2100 porodov, v Brežicah okrog 500, Celju 1900, na Jesenicah in v Izoli 700, Kranju 1600, Murski Soboti 900, Šempetru pri Novi Gorici 700, Novem mestu 1200, Postojni 1600, na Ptjuju 850, Slovenj Gradcu 900 in v Trbovljah 550 porodov. Vse o porodih v Sloveniji boste izvedeli v nedeljo v rubriki 24UR FOKUS.

Se pa ženske tudi v Sloveniji odločajo za različne vrste porodov. Nekaterim je najbolj pomembno, da jim lahko čim bolj olajšajo obporodno bolečino, za druge, da lahko izberejo porodnišnice, ki slovijo po večji domačnosti in prijaznosti osebja. Spet tretjim je najbolj pomembna varnost otroka, usposobljenost medicinskega osebja.
Pred stoletjem, ko so ženske rojevale doma, je vsaka deseta zaradi poroda umrla. Če ob porodu pride do hujše krvaviteve, lahko namreč ženska izkrvavi že v nekaj minutah, opozarjajo strokovnjaki, ki so do porodov na domu izjmeno zadržani. Kljub temu se več žensk v Sloveniji odloča za porod doma. Zakaj in kako, nam je pojasnila ženska, ki je svojega tretjega otroka tudi sama rodila doma, v domači banji, ob pomoči italijanske babice. Pripoveduje, da je bila ta izkušnja neverjetno lepa in da je uživala pred, med in po porodu.
A strokovnjaki opozarjajo, da je najbolj varno roditi v porodnišnici, saj lahko tam bolje poskrbijo za otroka in mamo, če se porod zaplete. Samo leta 2014 naj bi se izven porodnišnic rodilo okrog 30 otrok.
Nekateri se odločajo za rojstvo v babiški hiši v Postojni, kjer ženske lahko rodijo brez prisotnosti zdravnika, z njimi je le babica; je pa vse pripravljeno, da lahko porod takoj prestavijo v porodnišnico, če gre kaj narobe. Sicer pa se "moda", kako roditi, zelo spreminja: pred leti so bili zelo popularni porodi v vodi, danes vse več žensk rodi s pomočjo epiduralne analgezije, ki uspešno lajša bolečine ...
Najmanj carskih rezov naredijo v skandinavskih državah, v Sloveniji se na tak način rodi vsak 5. otrok, v nekaterih evropskih državah pa že vsak drugi otrok. A pri nas stremimo k temu, da bi ta delež bil čim manjši, saj je zapletov po carskem rezu več kot pri vaginalnem porodu.
Rodite lahko tudi čepe, na pručki. Ali na posebni blazini. S prisotnostjo obporodne spremljevalke - doule ... Kje vam omogočajo kaj? Kakšne so statistike, izkušnje, zgodbe? Mnoge so lepe, nekatere malo manj in žal nekatere tudi tragične.
Ne zamudite rubrike 24UR FOKUS v nedeljo zvečer.

KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.