Skupina državljanov, ki bi lahko pomagali, pa ne morejo, so homoseksualci. Od začetka izbruha epidemije aidsa namreč obstaja zakon, ki jim preprečuje darovanje krvi. Po zadnjih pozivih Rdečega križa pa je skupina politikov pod vodstvom republikanca Mika Quigleyja in senatorja Johna Kerryja ministrstvu za zdravje po poročanju CNN poslala prošnjo za odpravo prepovedi.
"Gre za vprašanje življenja in smrti. Enostavno si ne moremo privoščiti, da še naprej zavračamo okoli 50.000 zdravih moških, ki želijo darovati kri," meni Quigley. "Nihče na krvodajalskih akcijah ne zavrača heteroseksualnih oseb, ki živijo tvegano spolno življenje, a so v resnici večja nevarnost od homoseksualcev, ki živijo v monogamnem razmerju," je še dodal.
Prepoved je bila sicer sprejeta v času, ko še ni bilo zanesljivega testa za odkrivanje prisotnosti virusa HIV v krvi. Zato se je pogosto dogajalo, da so se zdravi ljudje okužili s transfuzijo krvi. Ker pa so bili v splošni populaciji večinoma okuženi homoseksualni moški, je bil zaključek pri iskanju vira zla logičen, menijo zagovorniki umika prepovedi.
Zdravstveno ministrstvo je zato krvnim bankam takrat naročilo, naj vse moške darovalce vprašajo, ali so imeli spolne stike z drugimi moškimi. Od leta 1977, ki velja za leto, ko je epidemija aidsa zajela ZDA, je tako veljalo, da so bili vsi moški, ki so na to vprašanje odgovorili pritrdilno, za vedno izključeni iz baze darovalcev.
Podporniki umika prepovedi pa opozarjajo, da heteroseksualnih darovalcev nikoli niso spraševali, kako varno je njihovo spolno življenje.
Ker novi testi omogočajo zaznavanje prisotnosti virusa HIV že nekaj dni po okužbi, medicinski krogi menijo, da je doživljenjska prepoved krvodajalstva povsem odveč.
V ZDA trenutno živi 1,2 milijona ljudi, okuženih z virusom HIV. Več kot polovica je homoseksualnih moških. A strokovnjaki poudarjajo, da nevarnost okužbe ni toliko odvisna od spolne orientacije kot od vedenja osebe, ki se lahko odloči za varno spolnost ali pa za hazardiranje z zdravjem.
Pristojne zdravstvene institucije načeloma ne nasprotujejo vnovični vključitvi homoseksualnih moških med darovalce, želijo pa natančno študijo, kako zaščititi bolnike pred novimi okužbami s transfuzijo. Med drugim razmišljajo, da bi darovanje dovolili moškim, ki imajo vsaj šest mesecev stalnega in zdravega spolnega partnerja. Nekateri to še vedno vidijo kot diskriminacijo, saj podoben ukrep ne velja za heteroseksualce.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.