"Države so ob izbruhu ptičje gripe kupile ogromne količine tamifluja, ki mu rok poteče v treh letih, in če ga ne bodo spravili v promet, bo to veliko breme za državne blagajne, ki ga imajo na zalogi," razlaga Sanja Lončar, neodvisna raziskovalka in vodja projekta Skupaj za zdravje človeka in narave.
Ko je izbruhnila nova gripa, je med ljudmi in v medijih zavladalo skoraj obsedeno stanje in strah pred pandemijo. V medijih so se razširile govorice o velikem številu mrtvih. Na srečo do tega ni prišlo. A kljub temu so nekateri zboleli in tudi umrli za novo gripo. Ključno vprašanje, ki se ob tem postavlja in ki mu strokovnjaki posvečajo izjemno malo pozornosti, je, zakaj so nekateri zboleli in drugi ne.
Sanja Lončar pravi, da je to pravzaprav bistveno vprašanje: "Če zboli na primer 30 odstotkov ljudi, ki so bili v stiku z virusom, je zame veliko bolj zanimivo vprašanje, po čem se tistih 70 odstotkov, ki niso zboleli, razlikuje od njih. Nisem zasledila niti enega prispevka o tej temi. Dejansko pa je v tem bistvo. Ali bodo plodna tla za bolezen, je v veliki meri odvisno od nas samih. Če bi bilo medijem in stroki zares do tega, da obvarujejo prebivalstvo pred boleznijo, bi se morali s tem vprašanjem bolj resno ukvarjati. Napotki, naj umivamo roke in ostanemo doma, pa zagotovo niso zadosten odgovor na to vprašanje. Mene zanima, kakšne pogoje v mojem telesu potrebuje virus H1N1 za svoj obstoj. Če to vem, potem vem, kaj moram storiti, da mu 'zagrenim življenje' in mu onemogočim, da bi rasel v mojem telesu."
Tamiflu – spretna farmacevtska propaganda?
Tamiflu dokazano deluje le na zmanjševanje simptomov. Lončarjeva pravi, da kot je možno razbrati iz člankov, ki te dni prihajajo iz različnih virov, to zagotovo ni sredstvo, ki bi ga jemali kot bonbončke. Po podatkih, ki so jih objavili na najbolj branem portalu naravne medicine Dr.Mercola.com pravijo, da je FDA do sedaj dobila 18.000 poročil o stranskih učinkih tega zdravila. Lahko preberemo tudi to, da je zaradi stranskih učinkov tamifluja umrlo 14 otrok. Japonska je leta 2007 zdravilo za otroke prepovedala. Seznam stranskih učinkov zajema halucinacije, potenje, delirij, kašelj in curljanje iz nosu, vrtoglavico in drisko.
Tisto, kar jim je uspelo dokazati s kliničnimi študijami, je le to, da bo za ena do dva dni skrajšal potek bolezni, ki praviloma traja sedem dni. Tamiflu gripe ne more preprečiti, jo le lajša. Nekateri celo trdijo, da s tem, da zavira simptome, telo naredi bolj dovzetno za druge vrste spremljevalnih infekcij.
Več o tem, kaj je v ozadju nove gripe, kdo vse ima koristi od tega in kakšni zaslužki se stekajo v državne zdravstvene blagajne ter kako se učinkovito zaščititi pred različnimi oblikami viroz, si preberite v članku Razkrivamo, kdo ima koristi od nove gripe na spletni strani www.vizita.si.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.