
Rak požiralnika je sicer razmeroma redek, vendar pa je zadnja leta ta oblika raka vedno pogostejša, najverjetneje zaradi spremenjenega načina življenja, ki vpliva na porast debelosti. V Sloveniji je leta 2005 za rakom požiralnika zbolelo 91 ljudi, od tega 69 moških in 15 žensk.
Požiralnik je približno za palec širok in do 25 centimetrov dolg cevast organ, ki vodi hrano od žrela do želodca. Rak požiralnika se običajno razvije iz celic, ki tvorijo notranjost požiralnika, nastane pa, ko se te celice poškodujejo, na primer zaradi zgage in vračanja želodčne kisline v požiralnik. Okvarjene celice se nato začnejo razraščati in nenadzorovano deliti. Kopičenje teh celic pa se kaže v obliki tumorja, ki se lahko sčasoma razširi tudi v druge organe telesa.
Pomembno vlogo pri razvoju raka požiralnika igra hrana. Posebno tveganje tako povečuje prekomerno uživanje maščob in premalo uživanja sadja. Poleg hrane, starosti in spola pa tveganje za razvoj bolezni povečujejo še drugi dejavniki, kot sta na primer kajenje in uživanje alkoholnih pijač.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.